Solarisy dla Zakopanego

Konsorcjum Solaris Bus & Coach SA oraz Millenium Leasing wygrały przetarg na dostawę czterech autobusów dla miejskiej spółki TESKO z Zakopanego. Solarisy Urbino 8,9 LE będą obsługiwać dwie linie, których uruchomienie od kwietnia planują władze samorządowe zimowej stolicy Polski.

Autobusy zostaną wydzierżawione na 3 lata z możliwością ich wykupu końcowego. Dostawa pierwszych dwóch sztuk planowana jest na marzec, a drugiej transzy na sierpień 2016. Już dzisiaj wiadomo, że Solarisy będą kursować na trasie dworzec PKP – Olcza – ulica Wojdyły, a także na linii pomiędzy ul.Cyrhla, dworcem PKP i Krzeptówkami.

Urbino dla firmy TESKO to pojazdy o długości 8,9 m, w części niskopodłogowe. Model zakupiony przez Zakopane jest najmniejszym z produkowanych niskowejściowych Solarisów. Został skonstruowany głównie z myślą o pokonywaniu wąskich i krętych tras podmiejskich, ale radzi sobie także na ulicach ciasnych miast, zwłaszcza na mniej uczęszczanych liniach. Służy temu również silnik Cummins ISB6.7 E6 250B (187 kW).

Urbino 8,9 LE będą wyposażone m.in. w specjalne miejsce przeznaczone do przejazdu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Na pokładzie każdego z autobusów będą zamontowane biletomaty.

Dostawa czterech Solarisów do Zakopanego nie jest debiutem tej marki u podnóża Tatr. W roku 2013 testowany był tutaj elektryczny Urbino. Kursował m.in. na trasie do Morskiego Oka i do Kuźnic.

Otwarcie dwóch linii w Zakopanem jest początkiem budowy komunikacji miejskiej na większą skalę. Od stycznia 2017 planowane jest uruchomienie kolejnych piętnastu linii, a ich obsługą zajmą się przewoźnicy, którzy na podstawie konkursu ofert otrzymają koncesje.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater