Solaris wyprodukuje dla Izraela ponad sto autobusów

Solaris – polski producent z Bolechowa pod Poznaniem – wyprodukuje dla Izraela ponad sto autobusów. Polskie środki transportu będzie można spotkać na ulicach Tel Awiwu, Jerozolimy, a także poza granicami kraju.

Jak pisze Forsal, 60 autobusów typu Urbino 12 pojedzie do firmy DAN z Tel Awiwu, jednego z największych przewoźników na tamtejszym rynku. Z kolei inne izraelskie przedsiębiorstwo Egged, które działa również poza granicami Izraela, zamówiło od polskiego producenta 30 autobusów typu Urbino. 20 sztuk – w tym 10 miejskich Urbino i 10 międzymiastowych InterUrbino pojedzie też do Afifi Group przewoźnika z Nazaretu.

Trzy nowe kontrakty to kolejny etap współpracy rodzinnej firmy z Bolechowa z izraelskimi przewoźnikami. Solaris obecny jest na tamtejszym ryku od 2012 r. i do tej pory dostarczył tam niemal 200 pojazdów. Jak twierdzi wiceprezes firmy, Dariusz Michalak, Izrael to znaczący rynek eksportowy dla Solarisa. Przedsiębiorstwo nie wyklucza w najbliższym czasie zintensyfikowania współpracy z firmami z tamtego regionu.

Rekordowe przychody za ubiegły rok

Właścicielami Solarisa jest małżeństwo Solagne i Krzysztof Olszewscy. W 2015 roku rodzinna firma osiągnęła rekordowe przychody 1,7 mld złotych. W komunikacie, jaki podała spółka czytamy, że marka Solaris, trzynasty rok z rzędu, została uznana liderem polskiego rynku miejskich autobusów niskopodłogowych. Producent potwierdził także swoją pozycję jednego z europejskich liderów w zakresie projektowania i produkcji autobusów elektrycznych.

Na dobre wyniki finansowe Solaris Bus & Coach przekłada się sprzedaż 1279 sztuk autobusów i trolejbusów oraz 17 tramwajów. W Polsce sprzedano 333 niskopodłogowych autobusów, co stanowi 47,5 proc. udziału firmy w krajowym rynku. Na zagraniczny rynek przekazano łącznie 946 pojazdów, co daje 74 proc. udziału eksportu w ogólnej strukturze sprzedaży.

W ubiegłym roku największym, poza Polską, odbiorcą autobusów Solaris był rynek czeski, gdzie pojechało 158 autobusów i trolejbusów. Do Niemiec trafiły 124 pojazdy, na Łotwę 103 pojazdy, do Włoch 97 pojazdów, a do Rumunii 77.

– To był bardzo dobry rok dla naszej firmy, która odnotowała rekordowe przychody i trzeci w historii wyniki pod względem liczby sprzedanych pojazdów. Te rezultaty cieszą tym bardziej, że w 2015 r. przeprowadziliśmy realizację kilku niezwykle ambitnych i kluczowych projektów dla dalszego rozwoju spółki – komentuje wyniki spółki prezes Andreas Stecker.

Właściciele Solarisa na liście najbogatszych Polaków

Małżeństwo Solagne i Krzysztof Olszewscy założyli markę Solaris w 1992 r. Osiem lat później na rynku pojawił się pierwszy niskopodłogowy autobus miejski. Firma spod Poznania dziś jest czołowym producentem pojazdów komunikacji miejskiej, autobusów, trolejbusów i tramwajów.

Od kliku lat małżeństwo Olszewskich znajduje się na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”. W ubiegłym roku zajmowali 20 pozycję w rankingu.

Solaris Bus & Coach SA do tej pory firma dostarczyła do 29 państw na świecie ponad 13 tys. pojazdów. Spółka zatrudnia ponad 2 300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater