Solaris wynajmie 40 autobusów Łodzi

Łódzkie MPK wynajmie na 10 lat 40 nowych autobusów marki Solaris Urbino. Pojazdy dostarczyć ma firma Solaris Bus & Coach, a wartość umowy wynieść ma ponad 94,5 mln zł brutto.

Podpisanie umowy na dostawę odbędzie się w pierwszej połowie lipca, a autobusy przyjadą do Łodzi pod koniec tego roku – poinformował w środę rzecznik MPK-Łódź Sebastian Grochala.

Tym samym miejski przewoźnik rozstrzygnął przetarg na dostawę, w formie najmu na okres 10 lat, 40 sztuk autobusów niskopodłogowych wraz z serwisem.

Swoje oferty złożyły konsorcja, których liderami były Evobus Polska (to konsorcjum zaproponowało dostawę 40 Mercedesów za ponad 102,4 mln zł brutto) oraz Solaris Bus & Coach, które zaoferowało dostawę autobusów marki Solaris za 94,5 mln zł brutto. Wybrano tę ostatnią, bo – jak podkreśla MPK – przedstawia najkorzystniejszy bilans m.in. ceny, parametrów technicznych i funkcjonalno-użytkowych oraz ekologicznych.

MPK-Łódź już drugi raz zdecydowało się pozyskać nowe autobusy w formie wynajmu. W 2014 roku w ten sposób dostarczono do Łodzi 40 autobusów marki Mercedes Conecto.
Według rzecznika miejskiej spółki, taki sposób pozyskiwania nowych pojazdów jest tańszy niż kupowanie ich na własność.

– 10 lat to mniej więcej taki czas, kiedy autobusy najlepiej się sprawdzają, po tym okresie są już dość mocno wyeksploatowane i stają się problemem. W przypadku tramwajów możemy je modernizować, natomiast autobusy po tych 10 latach przejeżdżają już tyle kilometrów, że nie nadają się nawet do naprawy – powiedział Grochala.

Nowe autobusy niskopodłogowe Solaris Urbino – 20 przegubowych i 20 jednoczłonowych – będą wyposażone w klimatyzację kabiny kierowcy oraz przedziału pasażerskiego, elektroniczny system informacji pasażerskiej, system informacji pasażerskiej dla niewidomych, biletomat mobilny, system łączności radiowej i monitoring.

Łódzkie MPK posiada obecnie ponad 400 autobusów, które obsługują 80 linii liczących łącznie ponad 1000 km; 95 proc. autobusów to pojazdy niskopodłogowe. Po dostawie nowych pojazdów i zakończeniu głównych

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater