Solaris dostarczy e-autobusy do Krakowa

Przedstawiciele zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie oraz firmy Solaris podpisali umowę na dostawę autobusów elektrycznych. W wyniku wygranego przetargu polski producent dostarczy do stolicy Małopolski cztery bezemisyjne i ciche Solarisy Urbino electric. O zamówienie warte ponad 7,5 mln zł ubiegało się kilku producentów. Producent z podpoznańskiego Bolechowa najpóźniej do początku lipca przyszłego roku dostarczy do Krakowa cztery Solarisy Urbino 8,9 LE electric.

Pojazdy będą wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh. Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby: z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub za pośrednictwem pantografu. Specjalna stacja ładowania wykorzystująca zasilanie z trakcji tramwajowej będzie zainstalowana przy ul. Pawiej.

Cztery autobusy elektryczne w barwach krakowskiego MPK wyjadą na linię w lipcu przyszłego roku i będą kursować do ścisłego centrum miasta.

Firma Solaris produkcję autobusów elektrycznych rozpoczęła w 2011 r. Dzisiaj tego typu pojazdy obecne są m.in. w Czechach, Niemczech, w Polsce, Szwecji oraz Hiszpanii. Pojazdy jeżdżą w takich miastach, jak Warszawa, Berlin czy Paryż.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater