Solaris dostarczy do Warszawy autobusy hybrydowe

Dzisiaj Miejskiej Zakłady Autobusowe w Warszawie podpisały z firmą Solaris Bus & Coach S.A. umowę na dostawę 148 autobusów miejskich marki Urbino. Wśród zamówionych pojazdów są między innymi cztery, innowacyjne i ekologiczne autobusy hybrydowe.

Umowa o łącznej wartości 195,5 mln złotych, dotyczy trzydziestu sześciu sztuk Solarisów Urbino 12, stu ośmiu sztuk przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz czterech hybrydowych Solarisów Urbino 18 Hybrid. Dwa pierwsze modele są już doskonale znane mieszkańcom Warszawy.

Z kolei pojazdy hybrydowe to nowość w taborze stołecznego przewoźnika. Solaris Urbino 18 Hybrid wyposażony jest w dwa silniki elektryczne i jeden spalinowy. Silniki elektryczne zasilane są z baterii, a te ładowane są poprzez odzyskiwanie energii z hamowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu autobus zużywa do 24% paliwa mniej w porównaniu z tradycyjnym napędem. Ponadto ograniczona jest emisja szkodliwych spalin aż o 78%.

Takie autobusy Solaris, jako pierwsza firma w Europie, zaczął produkować seryjnie w 2006 roku. Oprócz Warszawy, Poznania i Sosnowca, hybrydowe Solarisy jeżdżą też we Francji, Niemczech i Szwajcarii oraz na odległej wyspie Reunion położonej na Oceanie Indyjskim.

Zarówno autobusy hybrydowe jak i tradycyjne Urbino, zostały bardzo bogato wyposażone. Wszystkie pojazdy mają pełną klimatyzację, rozbudowany system monitoringu oraz informacji pasażerskiej (w autobusie przegubowym jest aż 7 ekranów LCD). Ponadto autobusy posiadają automatyczny system gaszenia w komorze silnika. Dla optymalizacji zarządzania flotą autobusową, Solarisy zostały także wyposażone w system zliczania pasażerów.

Zgodnie z umową, dostawy autobusów zostały podzielone na kilka transz i rozpoczną się w październiku tego roku. Ostatnie z zamówionych 148 autobusów dotrą do Warszawy w styczniu 2012 roku.

Oznacza to, że po zrealizowaniu tego kontraktu liczba Solarisów we flocie warszawskich przewoźników przekroczy 1000 sztuk.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater