Solaris bije rekordy. Znowu jest liderem w Polsce

Po raz pierwszy w historii firmy Solaris sprzedał ponad 1200 pojazdów w ciągu roku. Producent autobusów z podpoznańskiego Bolechowa może się też pochwalić ponad 1,5 mld zł przychodów.

Liczba wyprodukowanych przez Solaris pojazdów rośnie rokrocznie od 2006 r. Nowy rekord ustanowiony w 2011 r. to 1205 sztuk. Firma pozostała liderem polskiego rynku autobusowego a także umocniła swoją pozycję w branży w Europie. Dzięki świetnemu eksportowi autobusów np. do Niemiec (248 sztuk), Solaris może się poszczycić aż 10 proc. udziałów w tamtejszym rynku. To najlepszy wynik spośród wszystkich nie-niemieckich producentów sprzedających swoje autobusy w tym kraju. Kolejnymi rynkami eksportowymi pod względem liczby sprzedanych pojazdów były: Francja, Szwecja, Czechy i Włochy. W tym ostatnim kraju Solaris zwiększył swój udział do 12 proc.

A w Polsce? Na krajowym rynku firma z Bolechowa wciąż rozdaje karty. Ze sprzedażą na poziomie ponad 500 pojazdów (łącznie z trolejbusami) pozostaje największym producentem autobusów. Dostarcza co trzeci zamówiony w Polsce pojazd. Konkurencję pozostawia daleko w tyle zwłaszcza na rynku autobusów niskopodłogowych – ma w nim aż 53 proc. udziałów.

Największymi zamówieniami zrealizowanymi w ubiegłym roku były dostawy do: Warszawy (148 sztuk), Poznania (59 sztuk), Łodzi (45 sztuk) i Białegostoku (35 sztuk).

Ubiegły rok był ważny dla Solarisa z jeszcze jednego powodu – ruszyła seryjna produkcja tramwajów Tramino. W ramach kontraktu z poznańskim MPK firma dostarczy 45 pojazdów. Ponad połowa z nich jeździ już po Poznaniu. Udało się też sprzedać nowy tramwaj za granicą – pięć sztuk Tramino pojedzie do niemieckiej Jeny w 2013 r.

W 2011 r. Solaris pochwalił się też nowym produktem – autobusem z napędem elektrycznym. Jednym z pierwszych przewoźników, którzy będą go testować w regularnym ruchu miejskim będzie poznańskie MPK.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater