Skutki Brexitu dla biznesu – prof. Danuta Hübner w Lewiatanie

hubner

W piątek 30 czerwca w siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie przedsiębiorców z prof. Danutą Hübner, posłanką do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącą Komisji konstytucyjnej, której jednym z zadań jest nadzorowanie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wystąpienie z UE jest bezprecedensowym wydarzeniem, które będzie miało ogromne skutki, także dla polskiego biznesu. Konfederacja Lewiatan, jako członek BusinessEurope uczestniczy w pracach grupy roboczej dot. Brexitu i jest w stałym kontakcie z zespołem negocjacyjnym Michela Barnier.

– Ważne jest aby poszczególne firmy rozmawiały z instytucjami europejskimi i brytyjskimi w imię polskiego interesu rozumianego w kontekście europejskim. Należy utrzymywać bliskie kontakty także z przedstawicielami biznesu europejskiego i mówić jednym głosem. To właśnie solidarność i jedność powinna przesłonić jednostkowe interesy poszczególnych państw członkowskich. – mówiła prof. Danuta Hübner, przewodnicząca komisji konstytucyjnej w Parlamencie Europejskim.

Przedmiotem rozmów z przedsiębiorcami były przede wszystkim rozmowy negocjacyjne między stroną brytyjską i unijną. Poza samym procesem wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, niezwykle istotną kwestią jest dalszy wygląd relacji między partnerami po roku 2019. Niewyjaśnione pozostają kwestie podejścia do polityki podatkowej na wyspach, relacji trans-atlantycznych na linii Londyn-Waszyngton, kwestie uregulowania zasad handlu.

Firmy powinny potraktować Brexit w ramach procedur zarządzania ryzykiem i przygotować się na szeroką gamę możliwych scenariuszy od pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, poprzez miękki Brexit na zasadzie szerokiej umowy o wolnym handlu i partnerstwie gospodarczym, aż po twardy Brexit z wyjściem z unii celnej, rynku wewnętrznego i swobody przepływu osób i kapitału.
Prof. Hübner odpowiedziała na pytania przedstawicieli branży finansowej, przemysłowej, budowlanej, czy farmaceutycznej. Na spotkaniu obecni byli także eksperci z Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Komisji Europejskiej

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater