Silniki, mosty pontonowe i gazownie. Zakłady HCP w gotowości na duże zlecenia

W czwartek w zakładach Hipolita Cegielskiego symbolicznie zakończono wart 60 mln złotych plan inwestycyjny. Poznańską firmę doinwestował Polski Fundusz Rozwoju. Przez nieco ponad trzy lata udało się m.in. zmodernizować park maszynowy. Teraz zakład czeka na duże zlecenia.

Historia ostatnich lat poznańskiego Ceglorza zdominowana została przez protesty, zwolnienia i brak pracy. Pomysłów na uzdrowienie zasłużonej firmy było mnóstwo. Jeden z ostatnich, to produkcja napędów do samochodów elektrycznych. Podczas premiery elektrycznych napędów w 2017 roku Polski Fundusz Rozwoju podpisał z HCP pożyczkę 40 milionów złotych.

Kolejnym wsparciem było 60 mln złotych na inwestycje głównie w park maszynowy: prasy, roboty spawalnicze i systemy informatyczne. Teraz ten proces został symbolicznie zakończony.[Najważniejszym jest dla nas teraz], żeby te maszyny pracowały możliwie jak najczęściej i pracowały w ruchu ciągłym, więc zlecenia to jest coś czego bardzo potrzebuje teraz zakład – mówi wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Cegielski realizuje m.in. duże konstrukcje stalowe, a także dmuchawy do oczyszczalni ścieków. Zaczyna też pozyskiwać zlecenia dla armii.

W grudniu udało się Cegielskiemu wygrać umowę na budowę mostów pontonowych i to jest kierunek, którym będziemy podążać – mówi poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Zakład jest także podwykonawcą francuskiego konsorcjum budującego podobne konstrukcje dla armii Bangladeszu.

Firma ma także budować biogazownie przy współpracy z Orlenem. W tej sprawie został podpisany list intencyjny. Nowością jest również budowa, we współpracy z Fabryką Pojazdów Szynowych, wagonów towarowych.

Podpisaliśmy umowę ze szwedzkim partnerem na produkcję w całości w Polsce wagonów towarowych. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach znajdzie on także swojego klienta w Polsce  – mówi Rafał Kreduszyński, prezes zarządu H. Cegielski – Poznań S.A.

HCP Cegielski niegdyś zatrudniał ponad 20 tysięcy osób. W tej chwili jest to około 650 pracowników zatrudnionych w trzech spółkach.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater