Przyszli emeryci chwalą doradców ZUS

Już prawie 160 tys. osób skorzystało z porad doradcy emerytalnego, a 97 procent z nich pozytywnie oceniło pomoc doradcy.

 Przez pierwsze trzy tygodnie działania usługi doradcy emerytalnego obsłużono prawie 160 tys. osób, które w tym roku mogą skorzystać z przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Pracownicy ZUS wykonali ponad 111 tys. obliczeń prognozowanej emerytury w kilku wariantach. W Wielkopolsce obsłużono ponad  15 tys. osób i wykonano dla nich prawie 10 tys. obliczeń wysokości emerytury.

97 procent obsłużonych w tych dniach osób, oceniło dobrze pomoc doradcy emerytalnego. Tyle samo odpowiedziało, że sposób przekazania informacji przez doradcę był dla nich zrozumiały.  Natomiast, dla 20 procent pytanych respondentów, wyliczenie kwoty prognozowanej emerytury, wpłynie na odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę na kolejne lata.

Przypomnijmy, od 3 lipca doradcy emerytalni w ZUS udzielą informacji  klientom, którzy jeszcze w tym roku planują przejść na emeryturę i skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na podstawie informacji uzyskanych od doradcy, można będzie świadomie podjąć decyzję o tym, kiedy z tego świadczenia skorzystać. Doradca emerytalny wyjaśni potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Aby spotkać się z doradcą emerytalnym, należy przyjść na salę informacyjną ZUS, na biletomacie wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie wybrać usługę „Doradca emerytalny”. Posiadacze profili na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę.

 

Oddziały ZUS/dane

Liczba osób korzystających

z porad doradcy

Liczba obliczeń prognozowanej emerytury

w kilku wariantach

I Oddział ZUS w Poznaniu

4604

2975

II Oddział ZUS w Poznaniu

5084

3345

Oddział ZUS w Pile

1826

959

Oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim

3830

2556

Wielkopolska

15344

9835

 

Marlena Nowicka regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater