Pracodawcy zadowoleni z listy darmowych leków dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pełną listę darmowych leków, które od 1 września seniorzy będą mogli nabyć całkowicie bezpłatnie. Konfederacja Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego pozytywnie oceniają projekt listy leków dla pacjentów powyżej 75 roku życia.

Umieszczenie na niej wszystkich farmaceutyków na najczęściej dotykające seniorów schorzenia umożliwi kontynuację dotychczasowej terapii lekami, które pacjenci znają i którym ufają. Zmiany leków mogą bowiem źle wpłynąć na przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Poza tym pacjenci będą mogli czuć się bezpiecznie i nie obawiać się braków leków w aptekach, bo umieszczenie na Liście 75+ wszystkich dotychczas najczęściej stosowanych leków gwarantuje ciągłość dostaw.

Korzystnym rozwiązaniem dla polskiej gospodarki jest umieszczenie na tej liście również produktów wytwarzanych przez krajowych producentów. Krajowy przemysł farmaceutyczny zapewnia bezpieczeństwo farmaceutyczne, przyczynia się do wytworzenia 1 % PKB, w postaci podatków i innych danin odprowadza do budżetu 2,5 mld zł ( liczonych w rachunku ciągnionym) – tyle samo, ile NFZ wydaje na refundację wytworzonych przez rodzime firmy leków, generuje około 100 tys. miejsc pracy i przyczynia się do podnoszenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie, co jest wynikiem obecności na rynku wielu krajowych firm generycznych zapewniających leki produkowane w najwyższych światowych standardach.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater