Pierwszy Solaris Tramino w Olsztynie

Pierwsze Tramino zostało oficjalnie zaprezentowane Gminie Olsztyn. Tym samym po 50. latach przerwy szynowy transport miejski powrócił do stolicy Warmii i Mazur. Jeszcze w tym roku wszystkie 15. Solarisów znajdzie się u zamawiającego.

Zgodnie z umową zawartą w 2012 r. ku pomiędzy Gminą Olsztyn a Solarisem kilka dni temu zaprezentowano pierwszy z piętnastu dwukierunkowych, niskopodłogowych tramwajów o długości 29,3 m i szerokości 2,5 m.

W 2015 r. dostarczone zostaną wszystkie zamówione tramwaje. Oficjalną premierę Solarisa Tramino Olsztyn oraz jego prezentację opinii publicznej zaplanowano podczas tegorocznych wrześniowych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku.

Każda z trzech sekcji Tramino Olsztyn osadzona została na tzw. wózku. Dwa skrajne są wózkami napędowymi, a środkowy to wózek toczny. Wszystkie wózki są w pełni skrętne. Układ napędowy stanowią łącznie cztery asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy 120 kW każdy. Tramwaj zabiera na pokład ponad 200 podróżujących, z czego 43 na miejscach siedzących. Po obu stronach znajduje się sześć par podwójnych drzwi. Klimatyzowana przestrzeń pasażerska monitorowana jest za pomocą systemu kamer. Na całej długości pojazdu, jak i przy jego wejściach nie ma ani jednego stopnia, a podłoga jest płaska, pozbawiona wzniesień czy nachyleń.

Solaris zrealizował dotychczas tramwajowe zamówienia dla Poznania (45 szt.) oraz niemieckiej Jeny (5 pojazdów dwukierunkowych). W tym roku zakończy się również dostawa pojazdów szynowych polskiego producenta do Brunszwiku (18) oraz Olsztyna (15). Z kolei w latach 2016-2020 do Lipska pojedzie 41 egz. Tramino.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater