Nowe elektryczne autobusy Solarisa wyjadą na ulice Warszawy

zdj.

Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA) w Warszawie i konsorcjum składającym się z  Solaris Bus&Coach i BZ WBK Leasing podpisały umowę na dostawę nowych elektrycznych autobusów, które pojawią się na ulicach stolicy na początku 2018 roku.

Łączna kwota finansowania zagwarantowanego przez spółkę w formie leasingu finansowego opiewa na ponad 30 milionów złotych i stanowi znaczny udział w rozwoju elektromobilności miejskiej w Polsce.

Zgodnie z umową zwycięskie konsorcjum dostarczy i sfinansuje Warszawie dziesięć 12-metrowych, elektrycznych autobusów miejskich Urbino 12 electric. Będzie to już druga dostawa autobusów z napędem elektrycznym dla największego przewoźnika miejskiego w Polsce. Pierwsze 10 autobusów tego typu MZA zamówił w listopadzie 2014 roku. Jak podaje MZA w Warszawie do 2020 roku po ulicach stolicy będzie kursowało 130 autobusów z napędem elektrycznym.

– Nasza spółka jest bardzo zainteresowana finansowaniem zaawansowanych technologii, szczególnie tych które służą poprawie jakości naszego środowiska – mówi Tomasz Jąder, wiceprezes BZ WBK Leasing.

Na koniec 2016 roku autobusy elektryczne stanowiły zaledwie 0,3 proc. wszystkich autobusów obsługujących komunikację zbiorową w Polsce. W sumie było ich 31 w 5 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Inowrocławiu, Jaworznie oraz Lublinie. Zgodnie z planami samorządów i prognozami rządowymi za pięć lat po ulicach polskich miast i gmin ma jeździć ok. tysiąca autobusów z napędem elektrycznym.

– Chcemy mieć istotny udział również w finansowaniu pojazdów z napędem elektrycznym w Polsce, także przez zwiększenie nasycenia publicznego transportu autobusami tego typu, tym bardziej, że zapowiedzi samorządów w Polsce w tej kwestii są bardzo ambitne. Wstępne deklaracje zakładają pojawienie się 780 elektrycznych autobusów na polskich drogach do 2020 roku. Z pewnością znacznym ułatwieniem jest fakt, że Polska należy do liderów w produkcji autobusów elektrycznych – mówi Tomasz Jąder.

– Tylko w pierwszym kwartale 2017 r. odnotowaliśmy ponad 50 proc. wzrost liczby finansowanych autobusów. Podpisana umowa na finansowanie elektrobusów dla Warszawy wpłynie na konsekwentne i znaczne zwiększenie naszego udziału w tym segmencie rynku – podsumowuje.

Powyższe plany w zakresie rozwoju elektromobilności miejskiej potwierdzają dane z raportu IDTechEX Research of Cambridge z 2016 roku. Jak wynika z badań w ciągu 10 lat w Europie będziemy mieli do czynienia z pięciokrotnym wzrostem rynku elektrobusów, a co istotne skumulowany roczny wskaźnik wzrostu sprzedaży wynosi +20 proc. r/r.

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater