Najniższy Solaris dla Karlsruhe

Solaris dostarczył cztery autobusy Urbino 10,9 LE do niemieckiego Karlsruhe i pojazdy te zasługują na miano wyjątkowych. Wymogi odbiorcy spowodowały, że wysokość autobusów trzeba było ograniczyć do 272 cm – to najniższe „jamniki” w historii.

Specjalną konstrukcję Solarisów wymusił tunel łączący dzielnice Beiertheim i Bulach biegnący pod trasą szybkiego ruchu. Jego wysokość uniemożliwia kursowanie tradycyjnych autobusów miejskich. Solaris, zgodnie ze zleceniem, specjalnie przeprojektował Urbino 10,9 LE. Zmiany dotyczą oczywiście wysokości pojazdu, którą ograniczono do 2720 mm (o 330 mm mniej od standardowej wersji). Mimo konieczności dopasowania autobusu do istniejącej infrastruktury, wysokość wnętrza udało się zwiększyć do 2290 mm (o 45 mm więcej). Osiągnięto to dzięki przeniesieniu klimatyzacji do wnętrza Urbino. Konstruktorzy Solarisa przenieśli większość jej elementów na ścianę tylną, gdzie zazwyczaj znajduje się szyba. Układ klimatyzacji zaprojektowany w całości przez polskiego producenta, zapewnia chłodzenie zarówno przestrzeni pasażerskiej, jak i miejsca pracy kierowcy. Projekt powstał w oparciu o komponenty firmy Spheros.

Niskowejściowe Solarisy Urbino 10,9 LE dla miejskiego przewoźnika Verkehrsbetriebe Karlsruhe GmbH napędzane są silnikami Cummins ISB6.7E6 280B o pojemności 6.7 l i mocy 277 KM. W codziennej pracy kierowcę wspomagają systemy bezpieczeństwa: ABS, ASR (Advanced Vehicle Control Systems, system kontroli trakcji), EBS (Electronic Braking System, elektroniczny układ hamulcowy) i ESC (Electronic Stability Control, elektroniczny system stabilizacji toru jazdy).

To kolejna dostawa podpoznańskiego producenta do Karlsruhe. Począwszy od 2012 r. trafiło tam już trzynaście Solarisów, w tym jeden 12-metrowy InterUrbino. Kolejne cztery „szyte na miarę” Urbino 10,9 LE przekazane zostaną w grudniu br.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater