Na ulice Poznania wyjechał pierwszy z 20 autobusów najnowszej generacji, wyprodukowany w Solarisie

Od środy pasażerowie poznańskiego MPK mogą jeździć pierwszym z 20 autobusów Solaris Urbino 18 najnowszej generacji. Pojazdy wyposażone są m.in. w system liczenia pasażerów, uchwyty do montowania i przewożenia rowerów oraz porty USB, umożliwiające ładowanie telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń mobilnych.

Najnowszy nabytek poznańskiego przewoźnika swoją premierę miał dwa lata temu. Autobusy różnią się nie tylko designem, ale jest w nich więcej miejsce siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Zgodnie ze standardami i kryteriami Zarządu Transportu Miejskiego pojazdy zostały wyposażone w system liczenia pasażerów oraz oraz uchwyty do montowania i przewożenia rowerów. Nowością są także porty USB, dzięki którym pasażerowie podczas podróży naładują baterie w telefonie komórkowym czy laptopie. Od środy pierwszy z 20 nowych autobusów kursuje na linii nr 74.

– Ogłosiliśmy przetarg na dzierżawę autobusów, który wygrało konsorcjum Solaris Bus&Coach i PKO Leasing. Ta nowa forma unowocześniania taboru jest bardzo korzystna. Musimy wycofać najbardziej wyeksploatowane pojazdy. Jak zapewnić nowe w ich miejsce, bez angażowania środków inwestycyjnych? Dzierżawa to pomysł, który wypróbowaliśmy jako pierwsi w Polsce. Za nami poszli inni – chwali się Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Dzięki umowie dzierżawy, zawartej na 8 lat na ulice Poznania wyjedzie 20 fabrycznie nowych, przegubowych autobusów. Nowe pojazdy spełniać będą najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa i ekologii.

– Jest w tych autobusach wiele nowości, nieznanych do tej pory pasażerom, jak energooszczędne oświetlenie w technologii LED,silniki EURO6, dodatkowe, miejsce dla wózka dziecięcego, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, wewnętrzna tablica informacyjna LCD czy drzwi odskokowo-przesuwne, co gwarantuje szersze i łatwiejsze wejście oraz płynną wymianę pasażerów – wskazuje Marek Grzymski, dyrektor ds. technicznych MPK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne za zakup nowych autobusów zapłaci w sumie 26,4 mln zł.

– W marcu tego roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy pierwsze autobusy opuściły naszą fabrykę i wyjechały właśnie do MPK Poznań. Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że po dwóch dekadach możemy dostarczyć do stolicy Wielkopolski pojazdy nowej generacji. MPK Poznań to jeden z naszych największych i najwierniejszych klientów – powiedział Andreas Strecker, prezes zarządu Solaris.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater