MTP szuka nowego prezesa. Kto może nim zostać?

Do końca lipca można zgłosić swoje podanie na stanowisko prezesa rady nadzorczej Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zajmujący to stanowisko obecnie Przemysław Trawa, jest tylko pełniącym obowiązki po Andrzeju Byrcie. To od jego nazwiska rozpoczyna się jednak lista sugerowanych kandydatów do najnowszego konkursu.

Jego kontrkandydatką może być Żaneta Berus, obecna prezes centrum wystawienniczo-konferencyjnego EXPO XXI Warszawa, która na początku roku potwierdziła, że słyszała już takie propozycje.

– O tym, że konkurs jest już ogłoszony dowiaduje się od Państwa – przyznaje Żaneta Berus. – Muszę przyjrzeć się temu ogłoszeniu, chociaż nie ukrywam, że w mojej obecnej pracy pojawiło się wiele interesujących wyzwań – dodaje. Jednocześnie przyznaje , że jest to bardzo prestiżowe stanowisko w branży targowej.

Nieoficjalnie mówi się, że to główny udziałowiec MTP, czyli Skarb Państwa, byłby zainteresowany jej prezesurą. Może to być jedna z ostatnich decyzji, na którą Skarb Państwa ma wpływ. Już jesienią MTP mają wrócić do miasta. Wniosek o komunalizację złożył jeszcze Ryszard Grobelny jesienią 2014 roku.

Ministerstwo posiada obecnie 60 proc. udziałów. Władze Poznania, do którego należy pozostałe 40 proc., już od kilku lat zabiegają, aby zostać jedynym właścicielem targów, lub chociaż zdobyć większość. Miasto chciałoby, aby odbyło się to bezpłatnie, natomiast Ministerstwo wspominało o sprzedaży udziałów na giełdzie.

MTP zostało znacjonalizowano w latach 50. Przed przejęciem większości udziałów targów przez państwo, 40 proc. należało do osób prywatnych. Nieoficjalnie wiadomo, że jeszcze jesienią Poznań ma odzyskać 100 proc. udziałów.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater