Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się w 100 procentach własnością miasta

Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński i Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podpisali umowę przekazania 60 procent udziałów spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie dla Miasta Poznań, które stało się jedynym właścicielem instytucji. Tym samym komunalizacja MTP stała się faktem.

O komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich mówiło się od 2009 roku. Skarb Państwa posiadał 60 procent udziałów, pozostałą część posiadało Miasto Poznań. Ministerstwo Skarbu Państwa początkowo rozważało prywatyzację MTP lub sprzedaż części swoich udziałów, lub przekazanie ich na giełdę. Na to jednak nie zgadzał się samorząd, będący udziałowcem mniejszościowym.

Po wielu latach negocjacji Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się w 100 proc. własnością miasta.

– Fakt, że Międzynarodowe Targi Poznańskie wracają do Miasta, to wyraz zaufania Ministerstwa Skarbu Państwa do samorządu. Od 2007 roku, kiedy istnieje taka prawna możliwość, Ministerstwo Skarbu Państwa nieodpłatnie przekazało miastom i gminom ponad 90 ważnych dla nich spółek. Międzynarodowe Targi Poznańskie są dzisiaj liderem rynku targowego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przekazuję Poznaniowi jego wizytówkę, ale także zobowiązanie do inwestowania w tę firmę i rozwijania jej działalności – mówi Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa.

– Nie ukrywam, że do Poznania przyjeżdżam z respektem. Wiem, że są tu ludzie gospodarni, przedsiębiorczy i podejmują wnikliwe decyzje. Wierzę, że podpisanie tego porozumienia rozwinie targi i da miastu nowe możliwości – powiedział tuż przed podpisaniem umowy minister Andrzej Czerwiński.

– To historyczna chwila. Od dziś targi znów będą poznańskie, nie tylko z nazwy. Czeka nas teraz wiele pracy, gdyż musimy pokazać, że w pełni zasłużyliśmy na takie zaufanie ze strony Skarbu Państwa. Będziemy szukać różnych pomysłów, które pozwolą nam wraz z władzami MTP zrobić wiele dobrego dla miasta – dodał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że nie będzie zmian w zarządzaniu Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Miasto nie zamierza wyprowadzać pieniędzy ze spółki.

– Nic się nie zmieni z zakresu zarządzania. Nie oczekujemy też dywidendy. Nie traktujemy targów jako przedsiębiorstwa, z którego będziemy wyciskać zyski. Wypracowany kapitał pozostanie w spółce – zapewnił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Niezależnie od zmiany właściciela MTP zamierzają dalej realizować swoje plany rozwoju.

– Przedstawiliśmy wykaz nieruchomości zbędnych dla działalności MTP. Parking przy ul. Matejki jest przeznaczony do zbycia. Gmach pawilonu 102 jest przeznaczony na zbycie, nie jest potrzebny do organizacji targów i kongresów. Może tam funkcjonować Straż Miejska.

Plany inwestycyjne się nie zmieniają – podsumował Przemysław Trawa, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Międzynarodowe Targi Poznańskie powstały w 1921 roku, kiedy to z inicjatywy poznańskiego kupiectwa w dniach od 28 maja do 5 czerwca odbył się I Targ Poznański – wystawa o charakterze krajowym. MTP do dziś są jednym z najdłuższej działających targów w Europie. Od 1954 przez 36 lat były niezależne organizacyjnie. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa w 60 proc. i miasta Poznań w 40 proc.

Międzynarodowe Targi Poznańskie organizują na 110 tys. m² powierzchni ponad 80 imprez i wystaw rocznie. Tylko w ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad 11 tys. wystawców, a wszystkie ekspozycje odwiedziło 639 221 zwiedzających (dla porównania rok wcześniej było ich 505 069). W 2014 roku przychody MTP wyniosły 141 mln 45 tys. zł.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater