Lewiatan: Polacy nadal chcą robić zakupy w niedzielę – badanie wśród 3 tys. Polaków

46% Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, a 39% popiera ten pomysł – wynika z badania TNS zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, na przełomie września i października br., wśród 3000 dorosłych mieszkańców Polski.

Wśród osób sprzeciwiających się zakazowi handlu w niedzielę 54% stanowią mężczyźni, a 46% stanowią kobiety. Najwięcej przeciwników jest wśród ludzi młodych, w wieku 18-29 lat. W tej grupie ponad połowa (54%) chce mieć możliwość robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest 36% badanych w tej grupie wiekowej.

Sklepy otwarte w niedzielę mają więcej zwolenników w miastach niż na wsi – a przede wszystkim w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. W tej grupie 48% badanych sprzeciwia się ograniczeniu handlu, a 37% go popiera. Jeszcze mniej zwolenników zakaz ma w największych miastach (powyżej 500 tys.), gdzie sprzeciwia mu się aż 54% mieszkańców, a popiera zaledwie 30%.

Co ciekawe, przeciwne zakazowi handlu w niedzielę jest 49% osób z wykształceniem podstawowym, niepełnym podstawowym lub gimnazjalnym (zakaz popiera 36% Polaków o takim wykształceniu). Opinie osób z wyższym wykształceniem nie różnią się diametralnie od tych podzielanych przez osoby z wykształceniem podstawowym – 53% jest przeciwna ograniczeniom zakupów w niedzielę, natomiast 34% popiera zakaz.

Cieszę się, że większość Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Wprowadzenie takiego zakazu będzie miało negatywne skutki ekonomiczne. Każde ograniczenie wykonywania pracy powoduje bowiem zmniejszenie zatrudnienia i dochodów. Dotknie to nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu, kurierów

– ostrzega Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.

Badanie telefoniczne przeprowadził TNS na reprezentatywnej próbie 3000 Polaków w okresie 29 września – 3 października 2016 r. na zlecenie Konfederacji Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater