Lewiatan: Podatek od handlu sprzeczny z prawem UE

Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego.

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

Komisja Europejska nie może tolerować protekcjonistycznych działań poszczególnych państw, które rozbijają jednolity rynek. Podobnie zareagowała, kiedy progresywny podatek wprowadzili Węgrzy. Nasz rząd nie wyciągnął z tego faktu żadnych wniosków i przeforsował projekt mimo braku jednoznacznej opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Decyzja Komisji Europejskiej potwierdza nasze ekspertyzy. Ostrzegaliśmy rząd i posłów, że podatek od handlu w proponowanym kształcie, jest niezgodny z unijnymi przepisami. Progresywny podatek jest wymierzony w największe sieci zagraniczne. Ale uderza również w nasze krajowe sieci handlowe. Zwolnienie z tego podatku mniejszych przedsiębiorców jest równoznaczne z ich uprzywilejowaniem.

Jeśli rząd w sprawie podatku „postawi” się teraz Komisji Europejskiej i nie będzie respektował jej decyzji, to mogą nam grozić liczne procesy, konieczność zwrotu pobranego podatku i wypłaty odszkodowań.

Destabilizacja relacji handlowych, trwająca kilka lat, nie będzie sprzyjała naszej gospodarce.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater