Konfederacja Lewiatan w latach 2014 – 2023 przesłała do administracji rządowej 1708 stron opinii do projektów ustaw regulujących działalność gospodarczą i zwyciężyła w kategorii „Partner społeczny dekady” w rankingu „Legislacyjne Oblicza Dekady”, przygotowanym przez Grant Thornton.
lNominowane do nagrody były też inne organizacje, ale liczba przesłanych przez nie stron opinii do administracji rządowej była już znacznie niższa. Pracodawcy RP mogli się pochwalić tylko 1206 stronami opinii, BCC 676, a NSZZ „Solidarność” 444.
– Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Dla nas opiniowanie projektów ustaw czy rozporządzeń jest priorytetem. Od lat zabiegamy o poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i dbamy o jakość naszej ekspertyzy prawnej czy ekonomicznej. Zatrudniamy kilkudziesięciu wysokiej klasy ekspertów. Od początku działalności, czyli od 25 lat nasi eksperci ocenili wiele tysięcy projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących różnych sfer gospodarki, zabiegając o uwzględnienie postulatów przedsiębiorców. Przygotowali też wiele własnych projektów legislacyjnych – mówi r. pr. Krzysztof Kajda, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, szef pionu ekspertyzy.
Ranking „Legislacyjne Oblicza Dekady” powstał, aby promować dobre praktyki legislacyjne oraz osoby i instytucje podejmujące działania na rzecz podnoszenia standardów dobrego prawodawstwa i jest częścią Barometru prawa 2024, czyli analizy stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce – edycja 10, przygotowanego przez Grant Thornton.
Wynika z niego, że w 2023 roku uchwalono ponad 34 tys. stron nowego prawa. To o 8% więcej niż w 2022 roku i drugi najwyższy wynik w historii. W życie weszły 553 nowe przepisy dla firm, a 1051 zmieniło swoje brzmienie. W tym samym czasie jedynie 41 przepisów straciło moc.
Konsultacje publiczne nadal pozostawiają wiele do życzenia. Dla co czwartego projektu ustawy w RCL nie ma żadnej dokumentacji z konsultacji, a dla co drugiego ustawodawca nie odniósł się do nadesłanych uwag. Vacatio legis w ustawach gospodarczych skróciło się w 2023 roku do rekordowych 31 dni. 20 najważniejszych ustaw gospodarczych przez dekadę zmieniało się łącznie 1189 razy, a ich objętość liczona liczbą stron wzrosła o 53%.