Lewiatan: Ostrożnie z ulgowym ZUS

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan

Nie dwa, jak obecnie, ale przez trzy lata osoby rejestrujące firmy będą opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne – proponuje resort pracy.

Każdy Polak, który po raz pierwszy w życiu podejmuje decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej zasługuje na wsparcie na starcie, polegające na obniżeniu składek na ubezpieczenie społeczne. Obecnie obowiązujące rozwiązanie, składki obniżone przez dwa lata, wprowadzono w okresie wysokiego bezrobocia. Wydłużenie do trzech lat ulgowych składek, w sytuacji dużego popytu na pracę, jest nieuzasadnione. Osoby, które nie mają predyspozycji do bycia przedsiębiorcą powinny szukać pracy najemnej.

Takie rozwiązanie jest niekorzystne. Po pierwsze osoby płacące niższe składki stanowią nieuczciwą konkurencję na rynku pracy – dla pozostałych osób samozatrudnionych i pracowników. Po drugie, z ulgi można korzystać wielokrotnie i osoby, które to uczynią nie zbiorą składek nawet na minimalną emeryturę, a to oznacza, że z naszych podatków będziemy dopłacać do ich świadczeń.

Konfederacja Lewiatan

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater