Lewiatan: Dane nieosobowe w UE popłyną bez przeszkód

Regulacje zawarte w zaproponowanym przez Komisję Europejską projekcie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ram swobodnego przepływu danych nieosobowych w Unii Europejskiej  zapewniają nieskrępowany przepływ danych nieosobowych w UE. Te rozwiązania idą w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan.

Komisja ITRE (Przemysł, Badania Naukowe i Energia) w Parlamencie Europejskim przyjęła projekt Opinii do projektu, który wzmacnia gwarancje wspomnianej swobody.

Dane nieosobowe to wszystkie informacje, które nie pozwalają ustalić tożsamości internauty, np. przeglądane strony, system operacyjny. Szereg rozwiązań, które zaproponowano w rozporządzeniu, pozwoli przedsiębiorstwom zajmującym się takimi obszarami jak przetwarzanie w chmurze, przetwarzanie dużych zbiorów danych, sztuczna inteligencja i internet rzeczy (IoT) na rozwój skutecznej konkurencji na rynkach usług przetwarzania danych.

– Za wartościowe uważamy przyjęcie szerszego niż dotychczas zakresu przedmiotowego regulacji, która nie ogranicza się do przechowywania, a ma dotyczyć przetwarzania danych nieosobowych. W pełni popieramy wzmocnienie jedynego wyjątku od zakazu lokalizacji danych, jakim jest bezpieczeństwo publiczne oraz przyjęcie zwiększonego zakresu odpowiedzialności państw członkowskich za działania legislacyjne dotyczące wprowadzania wymogu lokalizacji danych – mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater