Lewiatan: Część firm będzie zwolniona z obowiązków związanych ze zbiórką odpadów

  • Od nowego roku zacznie obowiązywać elektroniczna baza danych o odpadach (BDO).
  • Rząd, po apelach przedsiębiorców, chce zmienić przepisy, dzięki czemu mniej firm będzie miało obowiązek prowadzić ewidencję w BDO.
  • Konfederacja Lewiatan apelowała o opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów, co najmniej o 6 miesięcy.

– Resort klimatu przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Na pewno oznacza to zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw. Warto, jednak pamiętać, że w wielu przypadkach zwolnione z ewidencji odpady  są wytwarzane w niewielkich ilościach np. w usługach i handlu detalicznym, przez firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ukrywam, że liczyliśmy na więcej. Apelowaliśmy, aby opóźnić wejście w życie nowych przepisów o 6 miesięcy – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Prowadzenie szczegółowej ewidencji przez najmniejsze  firmy gospodarujące odpadami  nie ma żadnego uzasadnienia, ponieważ często taka działalność gospodarcza  generuje odpady komunalne, które odbierane są w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami.

Od przyszłego roku prowadzenie ewidencji odpadów, jak i sporządzanie sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami będzie możliwe tylko elektronicznie. Firmy muszą do końca tego roku zarejestrować się w Rejestrze – BDO. Jeśli nie uzyskają specjalnego numeru rejestrowego, nie będą mogły od nowego roku prowadzić legalnej działalności gospodarczej.

Konfederacja Lewiatan popiera wszystkie działania, które usprawniają gospodarowanie odpadami, w szczególności te, które mają ograniczyć szarą strefę. Jest też zwolennikiem bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami (BDO). Dzięki temu systemowi możliwe będzie gromadzenie danych związanych z gospodarką odpadami. BDO będzie istotnym elementem systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater