Lewiatan apeluje o odrzucenie starego projektu zmian w prawie zamówień publicznych

Konfederacja Lewiatan apeluje do Ministerstwa Rozwoju o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych przygotowanego w poprzedniej kadencji rządu i parlamentu.

Według pojawiających się informacji, Ministerstwo Rozwoju jako odpowiedzialne za zamówienia publiczne, planuje przedstawić w najbliższym czasie, do akceptacji rządu, projekt nowelizacji ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Konfederacja Lewiatan apeluje o odrzucenie projektu przygotowanego w poprzedniej kadencji rządu i parlamentu.

Projekt przygotowany w Urzędzie Zamówień Publicznych, w teorii implementujący do prawodawstwa polskiego, przepisy dyrektywy UE dotyczące zamówień publicznych, spotkał się z szeroką krytyką wszystkich właściwie środowisk, nie tylko biznesowych, ale także samorządowych. Zawiera wiele błędów i w formie przygotowanej kilka miesięcy temu, nie tylko nie rozwiąże problemów rynku zamówień publicznych w Polsce, ale może je pogłębić.

Zdajemy sobie sprawę, że implementacja dyrektywy jest niezbędna. Już obecnie Polska ma ogromne zaniedbania w obszarze implementacji prawa unijnego do legislacji krajowej i przysparza to wielu problemów. Uznajemy jednak, że przedstawiony projekt nie spełnia podstawowych wymagań i powinien zostać przez rząd odrzucony

– mówi Jakub Wojnarowski, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Rozumiejąc jednak wyzwanie jakim jest przygotowanie nowelizacji tak ważnej ustawy jak PZP, Konfederacja Lewiatan zobowiązuje się do przygotowania projektu nowelizacji do końca tego roku. W ramach Rady Zamówień Publicznych Lewiatan dysponuje pomysłami i wiedzą, aby odpowiedni projekt przygotować w tak krótkim czasie, w taki sposób, by implementował w sposób mądry i zrównoważony przepisy dyrektywy, a jednocześnie naprawiał część przynajmniej problemów związanych z zamówieniami publicznymi w Polsce.

Przedstawiony przez nas projekt możemy również przekazać do Rady Dialogu Społecznego, w ramach której na naszą prośbę, powołany został roboczy zespół ds. zamówień publicznych

– dodaje Jakub Wojnarowski.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater