Konfederacja Lewiatan zaprasza na szkolenie „Prawo pracy w 2016/2017 – podsumowanie obowiązujących zmian i omówienie nowych rozwiązań ” Warszawa, 26 września
Prawo pracy w 2016/2017 – podsumowanie obowiązujących zmian i omówienie nowych rozwiązań
26 września 2016, Warszawa, siedziba Konfederacji Lewiatan, ul. Zbyszka Cybulskiego 3
Szanowni Państwo,
Rok 2016 obfitował w szereg zmian legislacyjnych, które mają zasadniczy wpływ na organizację pracy. Początek roku to wejście w życie nowych regulacji Kodeksu pracy, w tym dotyczących umów terminowych. W ciągu roku przyjęto kolejne nowe rozwiązania m.in. w zakresie pierwszej dniówki, w zakresie delegowania pracowników czy mające zacząć obowiązywać od 2017 r. przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących pracę w ramach wybranych umów cywilnoprawnych. Obecnie trwają prace nad kolejnymi nowelizacjami w zakresie zatrudniania cudzoziemców i pracowników tymczasowych.
Szkolenie ma posłużyć praktycznemu podsumowaniu stosowania nowych instytucji Kodeksu pracy w zakresie umów terminowych, przedstawieniu nowych rozwiązań m.in. w zakresie stawki minimalnej wynagrodzenia dla umów cywilnoprawnych oraz przygotowaniu przedsiębiorców na kolejne zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców i pracy tymczasowej. Poszczególne rozwiązania będą prezentowane z uwzględnieniem aktualnych stanowisk i komentarzy właściwych organów.
Spotkanie poprowadzą doświadczeni eksperci z prawa pracy dr Grzegorz Baczewski oraz Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń
Zapraszamy!
Program
- 10.00 – 10.30
Rejestracja, kawa powitalna - 10.30 – 12.15
Terminowe umowy o pracę- zawieranie umów na czas określony z przyczyn obiektywnych poza określone w Kodeksie pracy limity (w tym umowy na zastępstwo) – dodatkowe obowiązkowi związane z zawieraniem umów na czas wypowiadanie umów na czas określony;
- określony poza określone w Kodeksie pracy limity.
- Tzw. „pierwsza dniówka”
- umowa o pracę zawarta na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy.
- Nowa ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług
- delegowanie pracowników do państw UE albo na terytorium RP – nowe obowiązki w stosunku do Państwowej Inspekcji Pracy,
- delegowanie a podróż służbowa,
- możliwość egzekucji na terytorium Polski kar pieniężnych i grzywien administracyjnych nałożonych na polskich pracodawców w innych państwach UE w związku z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług
- 12.15 – 12.30
Przerwa kawowa - 12.30 – 14.00
Zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw- wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla osób wykonujących pracę na podstawie określonych umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu
- kogo obejmie stawka godzinowa?
- jak jest ustalana minimalna stawka godzinowa?
- obowiązki przedsiębiorców,
- wyłączenia,
- nowe uprawnienia organów kontrolnych.
- Proponowane zmiany zasad zatrudniania cudzoziemców w ramach obecnego systemu oświadczeniowego
- wprowadzenie zezwolenia na prace sezonowe i krótkoterminowe w miejsce procedury dotyczącej wykonywania pracy krótkoterminowej przez obywateli 6 państw – Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy.
- Projektowane rozwiązania w zakresie zmiany ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych
- nowe obowiązki po stronie pracodawców użytkowników,
- nowe sankcje
- 14.00 – 14.30
Sesja pytań i odpowiedzi - 14.30 – 15.00
Networking, poczęstunek
Prowadzący
Dr Grzegorz Baczewski – ekspert rynku pracy, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. Absolwent i adiunkt na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 2012-2014 dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz MPiPS. Specjalizuje się w tematyce szeroko pojętej polityki zatrudnienia. Wiceprzewodniczący Rady Rynku Pracy przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Autor wielu opracowań z zakresu rynku pracy i rozwoju kapitału ludzkiego.
Robert Lisicki – ekspert Konfederacji Lewiatan. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył aplikację radcowską przy Warszawskiej Okręgowej Izbie Radców Prawnych i uzyskał tytuł radcy prawnego. W latach 2004-2016 pracował w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w którym od 2013 r. pełnił funkcję naczelnika Wydziału Międzynarodowego Prawa Pracy. Uczestnik prac legislacyjnych na poziomie unijnym (m.in. nad dyrektywą w sprawie czasu pracy, dyrektywą ws. pracowników tymczasowych) oraz krajowym (m.in. zmiany kodeksowych regulacji czasu pracy, umów terminowych). Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy, prowadząc szkolenia i wykłady z zakresu prawa pracy. Autor publikacji z zakresu polskiego i unijnego prawa pracy.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:
sprawy organizacyjne:
Grażyna Mazurek
gmazurek@konfederacjalewiatan.pl