Jubileusz produkcyjny Solarisa

W ostatnich dniach z hal produkcyjnych w podpoznańskim Bolechowie wyjechał pojazd numer 10 000. Był nim Solaris Urbino electric 12 wyprodukowany na zamówienie firmy Rheinbahn z Düsseldorfu w Niemczech. Z kolei pojazd numer 10 001 trafi do krakowskiego MPK.

Produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich w Bolechowie rozpoczęła się 22 marca 1996 roku, kiedy to właściciele fabryki Solange i Krzysztof Olszewscy wraz z grupą 36 pracowników rozpoczęli realizację zamówienia na dostawę 72 autobusów dla MPK w Poznaniu. Firma w krótkim czasie stała się liderem polskiego rynku niskopodłogowych autobusów miejskich i wkroczyła ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.

Dzisiaj pojazdy marki Solaris – autobus miejskie i międzymiastowe, trolejbusy oraz tramwaje – jeżdżą już w 28 państwach w ponad 500 miastach, m.in.: Berlinie, Paryżu, Rzymie czy Dubaju. Firma Solaris zatrudnia obecnie 2 300 osób w czterech fabrykach zlokalizowanych w Wielkopolsce oraz ponad 300 pracowników w swoich zagranicznych przedstawicielstwach. Od kilku lat firma produkuje rocznie ponad 1 000 pojazdów. Ubiegły rok był dla Spółki rekordowy, gdyż odnotowała sprzedaż na poziomie 1 302 sztuk – autobusów i trolejbusów.

Jubileuszowy pojazd numer 10 000, który właśnie opuścił hale produkcyjne pod Poznaniem to Solaris Urbino 12 electric. Autobus jest napędzany energią elektryczną i został zakupiony przez niemieckiego przewoźnika Rheinbahn z Düsseldorfu.

– Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność, mieliśmy jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć, chociaż wówczas była ona na pograniczu marzeń. Dzisiaj, gdy odwiedzam różne miejsca w Europie a na ulicach widzę polskie Solarisy, czuję ogromną dumę i radość. Te same emocje towarzyszą pracownikom naszej firmy, którzy na co dzień swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do sukcesów marki Solaris, powiedziała Solange Olszewska, prezes Solaris Bus & Coach SA.

Dziesięciotysięczny egzemplarz to autobus elektryczny, zasilany energią zgromadzoną w bateriach. Tego typu pojazdy Solaris sprzedał, oprócz Düsseldorfu, również do Brunszwiku i Hamburga w Niemczech oraz do Klagenfurtu w Austrii i Västerås w Szwecji. W Polsce z kolei elektryczny Solaris testowany będzie w Krakowie w ramach rocznego projektu realizowanego przy współpracy z MPK.

To także do krakowskiego przewoźnika trafi Solaris numer 10 001. Będzie to Urbino 12 Euro 6. To pierwsza dostawa pojazdów z silnikami spełniającymi najnowszą normę emisji spalin w Polsce zrealizowana przez Solarisa. Jubileuszowy egzemplarz to jeden ze 100 autobusów, które Solaris dostarczył do MPK w Krakowie w ostatnich 3 latach.

Obecnie oferowana przez Solarisa generacja niskopodłogowych pojazdów komunikacji miejskiej została wdrożona do produkcji w 2004 r. Jesienią br. podczas targów pojazdów użytkowych w Hanowerze, Solaris zapowiada premierę nowego miejskiego Solarisa.

Źródło: wnp.pl

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater