Inżynierowie polskim dobrem narodowym

Nowoczesna fabryka, cztery centra badawczo-rozwojowe i szeroko zakrojona współpraca z uczelniami – Samsung docenia polskich inżynierów. A ich wkład w rozwój jego produktów może być istotniejszy niż sama sprzedaż na tutejszym rynku. Choć ze sprzedażą na poziomie kilku milionów egzemplarzy rocznie Samsung jest dziś liderem polskiego rynku smartfonów, działalność firmy w Polsce to jednak tylko sprzedaż. Przeciwnie – tu odbywa się także produkcja części urządzeń konsumenckich, a także, co być może jeszcze istotniejsze, prace badawczo-rozwojowe nad technologiami, które firma wdraża na całym świecie.

Produkcja sprzętu AGD firmy odbywa się w Polsce od niedawna. Na przełomie roku 2009 i 2010 za kwotę 223 mln złotych przejął od firmy Amica dwa zakłady znajdujące się w wielkopolskich Wronkach. Ówczesny prezes firmy przyznał, że koncern zlokalizował produkcję właśnie we Wronkach przede wszystkim dlatego, że mógł przejąć gotowe fabryki, co przyspieszyło uruchomienie produkcji. Dziś nierentowne jeszcze przed dekadą zakłady produkują nowoczesne lodówki i pralki, które dostarczają nie tylko do Polski, ale przede wszystkim na największy i najbardziej wymagający w Europie rynek AGD – do Niemiec i zatrudnia w nim ponad 1200 osób.

Fabryki to jednak ostatni etap produkcji urządzeń, składanie produktów według opracowanych wcześniej planów. Te pochodzą głównie z Korei, ale w Polsce odbywa się też pierwszy etap rozwoju produktów, obarczony największym ryzykiem – szeroko pojęte badania i rozwój.

Pierwsze Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsunga powstało w Warszawie jeszcze w roku 2000. Lokalizacja nie była przypadkowa, biuro centrum R&D zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie Politechniki Warszawskiej, z którą koncern bezpośrednio współpracuje. Samsung jest jedną z czterech firm technologicznych, który ściśle kooperuje z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych PW w zakresie działalności naukowo-badawczej, wymiany specjalistów, naukowców i studentów, wymiany publikacji, a także organizacji seminariów, konferencji i wydarzeń naukowych. Samsung udostępnia też studentom, na zasadach wzajemności, swoje laboratoria i infrastrukturę badawczą.

Dziś prace firmy nad badaniami i rozwojem odbywają się w Warszawie w czterech biurach, wszystkich zlokalizowanych w okolicach warszawskiej politechniki. Ale Samsung nie ogranicza się tylko do stolicy. W roku 2012 Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsunga powstało w Poznaniu. Trzecie uruchomione zostało na początku ubiegłego roku w Łodzi. A najmłodsze centrum R&D otwarto jesienią ubiegłego roku w Krakowie.

Wszystkie powstały z myślą o zatrudnianiu studentów i absolwentów lokalnych uczelni technicznych. Dyrektor personalny polskiego centrum R&D Samsunga Mike Kaźmierczak przyznaje, że ceni w tutejszych inżynierach ich wykształcenie, ale też elastyczność i umiejętność dostosowania się do zmieniającego się otoczenia. To o tyle istotne, że w ciągu ostatnich czterech lat Samsung samodzielnie zdołał wywrócić do góry nogami kilka segmentów rynku elektroniki konsumenckiej.

Wyścig o technologiczną dominację trwa jednak na wszystkich rynkach i żaden producent sprzętu nie może sobie pozwolić na spowolnienie. Według raportu przygotowanego przez firmę Booz & Company, w ubiegłym roku Samsung wydał około 10,4 mld dolarów na prace badawczo-rozwojowe, zajmując pod względem wydatków w tej kategorii drugie miejsce po Volkswagenie. Kwota 10,4 mld dolarów stanowi niecałe 6 procent przychodów całego koncernu, ale nacisk na R&D widać szczególnie w proporcjach kadr – około 20 procent wszystkich pracowników Samsunga zajmuje się właśnie badaniami i rozwojem. W Polsce proporcje są znacznie większe – ponad tysiąc osób zatrudnionych w centrach badawczo-rozwojowych odpowiada za znacznie więcej niż jedna piąta polskiej załogi.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater