Inowrocław z elektrykiem Solarisa i hybrydą Volvo

Inowrocław powiększa flotę o pojazdy z ekologicznym napędem. Miasto podpisało z Volvo umowę na dostawę dziesięciu pojazdów hybrydowych. Solaris dostarczy natomiast dwa pojazdy elektryczne.

– Jako miasto uzdrowiskowe zwracamy szczególną uwagę na środowisko. Zakup tych autobusów to kolejny, bardzo duży krok w kierunku jego poprawy – powiedział Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. – Jesteśmy pierwszym miastem uzdrowiskowym w Polsce, które na tak dużą skalę wymienia transport publiczny na ekologiczny, sprzyjający mieszkańcom i bardzo komfortowy – dodał prezydent miasta.

Inowrocław kupił dziesięć hybryd. Volvo zaoferowało miastu model 8900. Autobus ten, jak zapewnia producent, ma niższe spalanie o 39% względem autobusu dieslowskiego, natomiast emisja spalin jest niższa o 40-50%. Pojazdy te wyposażone są w silnik elektryczny, akumulatory i mały silnik diesla, spełniający nowe europejskie normy Euro 6. Akumulatory są ładowane energią generowaną podczas hamowania pojazdu, silnik elektryczny jest wykorzystywany głównie do przyśpieszenia od zera do 15-20 km/h. Autobusy te zyskały uznanie nie tylko w Polsce, ale w ponad 20 krajach na świecie.

Solaris dostarczy natomiast miastu dwa 12-metrowe autobusy elektryczne. Ponadto będą one posiadać w pełni elektryczny napęd o mocy 160 kW oraz baterie o pojemności 201 kWh, ładowane przy pomocy zewnętrznej ładowarki o mocy 20 kW, podłączanej za pośrednictwem złącza plug-in. Dodatkowo pojazd zostanie przygotowany do późniejszej instalacji dachowego systemu ładowania (pantografu).

Oprócz standardowej pełnej niskiej podłogi na całej długości Solarisów i funkcji przyklęku pozwalającej obniżyć wysokość wejścia o dodatkowe 70 mm, pojazd wyposażono w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i monitoring. Oddzielna klimatyzacja obsługuje miejsce pracy kierowcy. Specjalne czujniki kontrolują bieżący poziom ciśnienia w oponach i ich temperaturę. Elektryczne Urbino zaoferują dostęp do bezprzewodowego Internetu, a zamontowane gniazda USB pozwolą łatwo doładować telefon lub inne urządzenie mobilne.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater