Henryka Bochniarz spotkała się z prezydentem Dudą

–  Cieszę się, że dialog społeczny się rozwija i rośnie znaczenie Rady Dialogu Społecznego – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie rozmowy z przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Henryką Bochniarz.

Jeszcze przed wakacjami, pod patronatem prezydenta, odbędzie się uroczyste posiedzenie RDS poświęcone nowelizacji ustawy o dialogu społecznym. 

Przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan, w czasie rozmowy z prezydentem podkreślała,  że dialog pomiędzy partnerami społecznymi wydaje się żywszy i bardziej otwarty niż w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Jednak wiedza na temat roli i zadań RDS jest wciąż niewystarczająca, zarówno wśród opinii publicznej, jak i urzędników. – Liczymy na wsparcie Kancelarii i  Prezydenta w promocji dialogu – dodała.

Zdaniem Henryki Bochniarz wiele projektów ustaw przyjmowanych przez Sejm nie jest  wcale, albo należycie konsultowanych z RDS. Dzieje się tak głównie z projektami poselskimi (nie ma obowiązku konsultacji), ale niestety też z częścią projektów rządowych (pomimo obowiązku).

Przewodnicząca RDS zasugerowała, że pomocne byłoby, gdyby prezydent każdorazowo przed podpisaniem ustawy pytał o efekty konsultacji z RDS, o ile nie byłyby opisane w skutkach regulacji. Mogłoby to wymóc zwyczaj konsultowania ustaw.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater