Elektryczny Solaris z tytułem „Bus of the Year”!!

Najlepszym autobusem miejskim roku 2017 został elektryczny Solaris Urbino. To pierwszy taki tytuł dla polskiego producenta i pierwsza w historii konkursu nagroda dla pojazdu bateryjnego. Wręczenie statuetki „Bus of the Year” odbędzie się 21 września podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

Konkurs o tytuł najlepszego autobusu roku odbywał się od 30 maja do 3 czerwca w Brukseli. Na werdykt trzeba było czekać niemal trzy miesiące.

Do rywalizacji przystąpiło pięć pojazdów marek: Ebusco, Irizar, Van Hool, Solaris oraz Mercedes. Czterech producentów wystawiło e-autobusy, Mercedes – pojazd napędzany gazem ziemnym (CNG).
Nowy Solaris Urbino 12 electric, który podlegał ocenie członków jury z 20 państw, został wyposażony w baterie o pojemności 240 kWh. Zamontowano w nim dwa systemy ładowania: z wykorzystaniem pantografu lub poprzez złącze typu plug-in z ładowarki znajdującej się na terenie zajezdni autobusowej. Podczas konkursu w Brukseli bateryjny Solaris był ładowany za pomocą ładowarki o mocy wyjściowej 80 kW, opracowanej i wyprodukowanej przez firmę Ekoenergetyka – Polska. Mobilna ładowarka typu plug-in została podłączona do specjalnie przygotowanego w tym celu słupa z pantografem.

Podczas kilkudniowych testów ocenie członków jury podlegały zarówno cechy mierzalne, takie jak: przyspieszenie, droga hamowania, poziom drgań i hałasu, ale także subiektywne odczucia z jazdy. Jurorzy wcielali się zarówno w role kierowców, jak i pasażerów.

Wynik konkursu można uznać za symbol zmian, jakie zachodzą w środkach komunikacji miejskiej. Już w 2006 r. założyciel i właściciel firmy Solaris, Krzysztof Olszewski, powiedział „Diesel umarł niech żyje elektryczność”. Od 2001 r. Solaris produkuje trolejbusy, a od roku 2011 autobusy bateryjne. Te ostatnie jeżdżą już w kilkudziesięciu europejskich miastach. Są wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ładowania, a ich operacyjność może wynosić 24 godziny na dobę. Zastosowane w pojazdach rozwiązania zależą od oczekiwań klientów. – Uważamy, że autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji miejskiej. Z pewnością nie zastąpią całkowicie innych pojazdów stosowanych w transporcie publicznym, ale są ich całkowicie bezemisyjnym i cichym dopełnieniem, mówi Andreas Strecker, Prezes Solaris Bus & Coach SA.

Konkurs „Bus of The Year” jest organizowany nieprzerwanie od 1989 r. Pojazd, który wygrywa, otrzymuje tytuł najlepszego autobus na kolejny rok. Organizatorem przedsięwzięcia jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych. Konkurs organizowany jest co 2 lata.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater