Dwa nowe elektryczne Solarisy jadą do Norwegii

Flotę Unibuss jednego z największych norweskich operatorów transportu publicznego, zasilą dwa nowe Urbino 12 electric. Będą to pierwsze bateryjne pojazdy zakupione przez tego przewoźnika. Obydwa pojazdy zostaną włączone do ruchu jesienią bieżącego roku.

Dwa 12 metrowe nowe Urbino electric zakupione przez firmę Unibuss zostaną wyposażone w elektryczną oś portalową ZF AVE 130. Energia do jej napędzania pochodzić będzie z baterii High Power, o pojemności 75 kWh. System ładowania baterii produkcji Siemensa, który umożliwi pracę autobusu przez cały dzień, znajdować się będzie na dachu pojazdów. Pantograf opuści się automatycznie ze stacji ładującej na dach autobusu podczas postoju pojazdu na pętli. Cały proces ładowania nie potrwa dłużej niż 8 minut. Solaris zastosował już analogiczne rozwiązanie dla autobusów tego samego typu dla odbiorcy w Hamburgu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nowy Solaris Urbino 12 electric został wybrany miejskim autobusem roku 2017.

Umowa podpisana przez firmę Solaris z Unibuss zakłada, że pojazdy zostaną dostarczone jesienią tego roku i obsługiwać będą linię numer 74, łączącą dzielnice Vika oraz Mortensrud norweskiej stolicy.

– Model autobusu, który dostarczymy do Unibuss został wybrany autobusem roku 2017. Elektryczne autobusy produkcji Solarisa zostały już sprawdzone w Europie północnej m.in. w Szwecji i Finlandii, a teraz chcemy udowodnić, że równie dobrze sprawdzą się również w Oslo. Innowacyjny system ładowania zastosowany w tych autobusach pozwala na zastosowanie mniejszych baterii, dzięki czemu można było zagospodarować miejsce na dodatkowe siedzenia dla pasażerów – powiedział Sverre Skaar, dyrektor zarządzający Solaris Norge.

Unibuss to jeden z największych przewoźników w Norwegii, dysponujący flotą blisko 750 pojazdów, wśród których są pojazdy napędzane wodorem, biogazem, pojazdami hybrydowymi oraz biodieslami. –  W ciągu najbliższych czterech lat poszerzymy naszą obecność poza obszar wschodniej Norwegii. Aby nasze plany udało się zrealizować, skupiamy się na aktywnościach związanych z czystszą i bardziej ekologiczną technologią czyli autobusami elektrycznymi oraz wykorzystującymi gaz CNG. Wierzymy, że to powinno stanowić priorytet przy wprowadzaniu w życie naszej ambitnej strategii rozwoju – powiedział Øystein Svendsen, prezes Unibuss.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater