Czy w Poznaniu powstanie rządowy inkubator technologii?

Zachęcamy do podpisania petycji http://zmienmy.to/petycja/inkubator-startinpoland-dla-poznania/

Czy w Poznaniu powstanie rządowy inkubator technologii?

W styczniu br. Rząd zapowiedział rozpoczęcie programu StartInPoland, którego celem jest wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki. W ramach programu planowane jest utworzenie inkubatora technologicznego, w którym zdolni i przedsiębiorczy ludzie będą mogli pracować nad swoimi pomysłami i firmami. Nie ustalono jeszcze gdzie inkubator zostanie ulokowany. Mówi się, że brane są pod uwagę trzy miasta Kraków, Wrocław i Poznań. Lokalna społeczność związana z biznesem i nowymi technologiami oraz poznańskie stowarzyszenia zbierają podpisy pod petycją popierającą kandydaturę Poznania.

Od lat mówi się, że Polska pomimo ogromnego potencjału zdolnych i twórczych ludzi nie w pełni wykorzystuje swoje możliwości. Teraz ma to się jednak zmienić. Rząd zapowiedział realizację programu StartInPoland. Wśród kilku innych działań, na uwagę zasługuje plan stworzenia państwowego inkubatora dla młodych firm pracujących nad nowatorskimi przedsięwzięciami. Mówi się, że na liście potencjalnych lokalizacji inkubatora znajdują sie trzy miasta: Kraków, Wrocław i Poznań. Lokalna społeczność ludzi związanych z nowymi technologiami skupiona m.in. wokół inicjatywy Startup Poznań oraz poznańskie stowarzyszenia zbierają podpisy pod petycją popierającą kandydaturę Poznania.

Poznań ma wiele atutów, które mogą przyciągnąć inwestycję. Potencjał drzemiący w licznej grupie studentów, również zagranicznych, lokalizacja w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Berlinem, obecność nowoczesnych firm nie tylko z branży IT oraz poznańska przedsiębiorczość to tylko niektóre z nich.

To co nas wyróżnia na tle kraju, to aktywna społeczność ludzi skupionych wokół tematów technologicznych. Organizowane są wydarzenia, które coraz częściej przyciągają uwagę zagranicznych instytucji i organizacji zainteresowanych wspieraniem przedsiębiorców.

– stwierdza Edgar Drozdowski ze stowarzyszenia Prawo do Miasta. Miasto Poznań i społeczność otrzymały w 2014 roku nagrodę od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za wspólnie rozwijany projekt Startup Poznań.

Sam projekt i to, że Miasto Poznań oraz społeczność rozmawiają i realizują działania mające na celu stworzenie w Poznaniu jak najlepszych warunków do rozwoju firm, również tych nowotechnologicznych, jest pewnym wzorem, który warto naśladować

– mówi Bartłomiej Gola, partner zarządzający SpeedUp Venture Capital Group.

Inicjatorzy akcji chcą pokazać, że Poznań to odpowiednie miejsce dla planowanej inwestycji. Tym bardziej, że Miasto planuje utworzenie w śródmieściu przestrzeni dedykowanej przedsiębiorcom, która działać będzie w modelu podobnym do otwartego w Warszawie Campus Warsaw czy londyńskiego Campus London. Inkubator planowany przez Rząd mógłby więc być dopełnieniem już istniejących planów. Urząd Miasta Poznania nawiązał już kontakt z odpowiedzialnym za program Ministerstwem Rozwoju. Najprawdopodobniej w lutym dojdzie do spotkania przedstawicieli Urzędu z przedstawicielem Ministerstwa.

Kontaktowaliśmy się już z posłami reprezentującymi Poznań w Sejmie. Pierwsze rozmowy są obiecujące

– mówi Paweł Głogowski, prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań.

Wszyscy zadeklarowali wsparcie kandydatury Poznania. Chcemy żeby była to akcja ponadpartyjna. Zgadzamy się, że to inwestycja, która może przynieść miastu sporo korzyści. A łącząc siły we wspólnym działaniu możemy zrobić znacznie więcej.

Inicjatorami petycji są: Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, Stowarzyszenie Prawo do Miasta oraz osoby skupione wokół inicjatywy Startup Poznań, realizowanej przez Miasto Poznań i partnerów.

Petycję można podpisać na stronie: http://zmienmy.to/petycja/inkubator-startinpoland-dla-poznania

Kontakt dla mediów:

Stowarzyszenie Ulepsz Poznań – Paweł Głogowski, 782 784 684
Startup Poznań – Monika Synoradzka, monika.synoradzka@speedupgroup.com, 61 827 09 99
Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania – Arkadiusz Borkowski, 609 465 215
Stowarzyszenie Prawo do Miasta – Edgar Drozdowski, 609 689 598

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater