Bezrobotni samotni rodzice wracają na rynek pracy

– Spotykamy się niemal codziennie. Piszemy CV, ćwiczymy zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przeglądamy ogłoszenia. Kuba w tym czasie bawi się obok w kąciku zabaw – opowiada Katarzyna Woszczek, samotna mama poszukująca pracy.

– Spotykamy się niemal codziennie. Piszemy CV, ćwiczymy zachowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przeglądamy ogłoszenia. Kuba w tym czasie bawi się obok, w kąciku zabaw – opowiada Katarzyna Woszczek, samotna mama poszukująca pracy.

Kubę urodziła trzy lata temu. Wtedy straciła zatrudnienie. – Teraz chciałabym powrócić na rynek pracy, ale samej jest mi ciężko. Dlatego bardzo liczę na pomoc Ingeusa – opowiada kobieta.

Pod opieką firmy Ingeus, międzynarodowej organizacji zajmującej się aktywizacją zawodową długotrwale bezrobotnych, Woszczek znalazła się kilka tygodni temu. Dostała osobistego doradcę, pod jego okiem uczy autoprezentacji, aktywnego poszukiwania pracy i radzenia sobie ze stresem. – Podoba mi się, że w biurze panuje luźna atmosfera. Mogę przychodzić kiedy chcę, mam nieograniczony dostęp do internetu i telefonu. Kuba w tym czasie bawi się w kąciku dla dzieci – opowiada Woszczek.

W ciągu ubiegłego miesiąca Ingeus przywrócił na rynek pracy osiem osób. – Zaoszczędziliśmy dla budżetu państwa ponad 100 tys. zł, bo utrzymanie jednego bezrobotnego kosztuje rocznie ok. 13 tys. zł – mówi Ewa Przybylska, koordynatorka poznańskiego projektu Ingeus.

Świeżo upieczeni pracownicy zajmują różne stanowiska. Są wśród nich sprzątaczki, sprzedawcy, a nawet kierownicy w takich firmach jak Raben czy Meble Vox. – Kwalifikacje naszych klientów są bardzo różne, niektórzy mają wykształcenie podstawowe, ale są i tacy z doktoratem. Ale niezależnie od tego wszystkie te osoby są bezradne na rynku pracy. Moim zadaniem jest nauczyć je aktywności i determinacji. Wtedy nie ma szans, by nie znalazły zatrudnienia – mówi Dominia Pera, doradczyni Ingeus.

Na poznańskim rynku firma pojawiła się rok temu. Wówczas tutejszy Powiatowy Urząd Pracy jako jedyny w kraju postanowił zaufać prywatnej firmie i nawiązał współpracę z jej doradcami. – Chcieliśmy, by nasi klienci oprócz standardowej pomocy mieli dostęp również do innowacyjnych rozwiązań, jakie proponuje Ingeus. Rodzice samotnie wychowujący dzieci są najbardziej zagrożeni długotrwałym bezrobociem, bo pracodawcy postrzegają ich jako tych „z problemami”. Mam nadzieję, że projekt Ingeusa nie tylko pomoże znaleźć pracę takim rodzicom, ale też wpłynie na zmianę świadomości – mówi Maria Sowińska, wicedyrektorka PUP.

W poznańskim projekcie Ingeusa udział weźmie ponad 100 samotnych rodziców. Firma przewiduje, że do 2014 r. 30 proc. uczestników projektu znajdzie stałe zatrudnienie, a 70 proc. utrzyma się na rynku pracy przynajmniej przez trzy miesiące – do takich wyników zobowiązał się Ingeus przed Unią Europejską, która dała na projekt 2 mln zł.

W Wielkiej Brytanii organizacja jest jednym z głównych partnerów rządu w sprawie przywracania na rynek pracy bezrobotnych. By zarobić, musi nie tylko znaleźć podopiecznym zatrudnienie, ale też sprawić, by 75 proc. z nich utrzymała się na rynku pracy przynajmniej przez rok.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater