Abonament RTV

Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan w Dzienniku Zachodnim o abonamencie RTV

Abonament RTV 2017 zapłacą wszyscy. Rząd chce ujawnienia danych klientów telewizji kablowej. Sprawdzą, kto nie płaci abonamentu. Telewizje kablowe i platformy cyfrowe mają otrzymać tzw. zlecone zadanie publiczne. Będą musiały ściągać od swoich klientów oświadczenia o zarejestrowaniu odbiorników telewizyjnych. Jak poinformował w Toruniu Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, projekt powinien w marcu wyjść z fazy konsultacji rządowych, a najpóźniej w czerwcu zostać uchwalony. Skutek? Dwukrotnie większe wpływy z abonamentu oraz powszechna opłata.

Jak informuje serwis Kurier PAP, Ministerstwo Kultury szykuje dwa projekty dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pierwszy z nich ma być uchwalony w połowie roku. Dzięki niemu mają dwukrotnie wzrosnąć wpływy z abonamentu RTV 2017. Drugi projekt ma natomiast doprowadzić do tego, że opłata abonamentowa ma być powszechna.

Co dadzą dwa projekty ustaw dotyczące abonamentu RTV 2017, które chce wprowadzić Ministerstwo Kultury? Dwukrotnie większe wpływy z abonamentu oraz powszechną opłatę. Abonament RTV 2017 zapłacą wszyscy. Według planu ministerstwa opłata będzie pobierana od każdego płatnika podatku PIT, CIT i KRUS. To czy płacisz za abonament RTV, sprawdzi Poczta Polska. Jak to ma wyglądać? Telewizje kablowe i platformy cyfrowe mają otrzymać tzw. zlecone zadanie publiczne. Będą ściągać od swoich klientów oświadczenia o zarejestrowaniu odbiorników telewizyjnych. Te oświadczenia telewizje kablowe przekażą Poczcie Polskiej. Nowe obowiązki nałożone na kablówki mają by odpłatne. Wysokość wynagrodzenia określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w osobnym rozporządzeniu. Powszechność i nieuchronność płacenia abonamentu ma spowodować, że abonament RTV ma wynosić około 6 zł – takie są wstępne szacunki, bo gotowego projektu jeszcze nie ma.

– To nowy, fatalny pomysł na poprawę ściągalności abonamentu – komentuje mec. Krzysztof Kajda, dyrektor Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan. Jak dodaje, rządowa propozycja umożliwia jednemu przedsiębiorstwu korzystanie z baz danych innych prywatnych przedsiębiorców, choć stanowią one tajemnicę i są gromadzone w zupełnie innych celach oraz w oparciu o inne przepisy. – To budzi poważne wątpliwości i zaniepokojenie przedsiębiorców branży medialnej – mówi mec. Krzysztof Kajda. Projekt wzbudza także uzasadnione obawy w zakresie, w którym postuluje przetwarzanie danych abonentów, stanowiących tajemnicę telekomunikacyjną.
Nową propozycję na zwiększenie ściągalności abonamentu RTV krytykuje także Joanna Geda, dyrektor generalny Gawex Media Sp. z o.o. – To absurdalny pomysł, który może mieć katastrofalne skutki. Czasami mam wrażenie, że takie pomysły rodzą się na kolanie. Dane abonentów stanowią tajemnicę handlową i operatorzy nie mają obowiązku przekazywania baz danych swoich klientów. Mam nadzieję, że tak pozostanie – mówi Joanna Geda.

Zwraca uwagę na inne ważne aspekty tego zagadnienia. Jeśli telewizja kablowa miałaby przekazać dane abonenta, to musiałby on wyrazić na to zgodę. A jeżeli by się nie zgodził, to co wtedy? Czy kablówka nie będzie mu wówczas mogła świadczyć usługi? Są również gospodarstwa domowe, które mają usługę telewizyjną od kilku operatorów.

 

– Czy ktoś będzie to weryfikował?

 

Wydaje mi się, że nie. Według Badań Monitora Satelitarnego, w 2015 roku aż 23 proc. gospodarstw domowych odbierało wyłącznie telewizję naziemną. Tak więc z założenia już ta grupa będzie brana pod uwagę – podsumowuje Joanna Geda.

Ile zapłacimy za abonament RTV 2017?

– Projekt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej i będzie polegał na wprowadzeniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu według dotychczasowych zasad, czyli że abonament jest płacony od każdego gospodarstwa domowego w wysokości 22,70 zł miesięcznie – informował Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz poseł PiS.

ABONAMENT RTV 2017: ZMIANY+OPŁATA

Operatorem abonamentu będzie ponownie Poczta Polska, która przypominałaby swoim klientom o konieczności płacenia abonamentu. Poczta miałaby także egzekwować te opłaty. Według Ministerstwa kultury takie zmiany miałyby przynieść dwukrotne zwiększenie wpływów, czyli do 1,3 -1,4 mld zł. Obecnie jest to ok. 700 mln zł. Co więcej operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek informowania swoich klientów o tym, że istnieje obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję publiczną pomimo opłaty dla samego operatora.

Abonament RTV2017: Masz kablówkę albo satelitę? Twoje dane trafią do Poczty Polskiej

Operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą musieli podać dane swoich klientów Poczcie Polskiej. Dzięki temu poczta będzie mogła weryfikować, kto nie zapłacił za abonament.

Plan jest też taki, że opłaty pobierane miały być nie od gospodarstwa domowego, a od płatnika PIT, CIT i KRUS

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater