60 Solarisów dla Krakowa

Jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży do Krakowa dotarło 60 nowych 12-metrowych autobusów wyposażonych w silniki Euro 6.

Pasażerowie nie będą mieli problemu z rozpoznaniem nowych Solarisów, ponieważ ich design znacznie różni się od poprzedniej wersji. W porównaniu ze znanymi dotychczas w Krakowie Urbino, produkowanymi przez Solaris Bus & Coach, nowa generacja ma m.in. więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi oraz przestronniejsze wnętrze. Kierowcy w kabinie mają wyżej umiejscowiony fotel. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane są trzy porty/ładowarki USB.

Autobusy są wyposażone w klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej złożony z tablic wyświetlających trasę przejazdu wraz z mapą Krakowa oraz z głosowego zapowiadania przystanków. Nie zapomniano także o automatach biletowych. Można nich zapłacic za bilet gotówką (monetami) i kartą płatniczą.

Pojazdy napędzane są ekologicznymi silnikami DAF spełniającymi normy emisji spalin Euro 6. Dodatkową nowością będzie system rekuperacji energii. Odzyskiwana w procesie hamowania energia kinetyczna po przekształceniu w elektryczną jest gromadzona w superkondensatorach. Następnie można ją wykorzystać do zasilania instalacji elektrycznej autobusu, czyli np. do oświetlenia czy automatu biletowego.

W drzwiach wszystkich 60 autobusów zostały zamontowane specjalne bramki, które zliczą wsiadających i wysiadających uwzględniając lokalizację przystanków na trasie. Dane będą wykorzystywane w aktywnym zarządzaniu komunikacją, np. potwierdzając potrzebę zwiększenia częstotliwości kursowania pojazdów na danej linii.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Solaris Bus&Coach SA została podpisana przez MPK SA w Krakowie 4 lutego 2016 r. Wartość kontraktu to ponad 71 mln zł.

Zakup autobusów to część dużego unijnego projektu, dzięki któremu krakowski przewoźnik kupuje 107 autobusów (oprócz 60 autobusów 12 m, jest to jeszcze zakup 20 autobusów elektrycznych, 12 autobusów hybrydowych, 15 autobusów midi z silnikami Euro 6 oraz dostawa 12 automatów biletowych Krakowskiej Karty Miejskiej).

Zakup jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. MPK SA w Krakowie otrzyma na ten cel ponad 115,7 mln zł, co stanowi 85% kwalifikowanych kosztów inwestycji.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater