Globalizacja ogranicza demokrację

We współczesnej demokracji wyborcy są manipulowani przez wielkie korporacje i coraz częściej głosują wbrew własnym interesom- powiedział Benjamin R. Barber. – Wyborcy nie są idiotami. Ich decyzje w wielu przypadkach wynikają z systemu wartości, religii- ripostował Aleksander Smolar w czasie kontrapunktu na Europejskim Forum Nowych Idei. Dwaj wybitni intelektualiści spierali się o przyszłość demokracji i kapitalizmu w trakcie debaty „Czy zachodowi grozi ustrojowa rewolucja?”.

Benjamin R.Barber, prezydent i założyciel Interdependence Movement przekonywał, że na zachodzie wielkie firmy, banki starają się wpływać na decyzje wyborców traktując ich jak konsumentów. Także media kupują rozwiązania polityczne. W tym systemie polityka staje się towarem. To trudno zmienić. Jedynym wyjściem jest nieustanna edukacja obywateli. Wtedy nie będą głosowali wbrew swoim interesom, jak to się dzieje w USA, Austrii i w wielu innych krajach. Na przykład, zdecydowana większość Amerykanów nie zostawia żadnego spadku, a mimo to protestuje przeciwko opodatkowaniu spadków poniżej 2 mln dolarów. To przecież irracjonalne zachowanie – dodał.
Nieco inny punkt widzenia zaprezentował Aleksander Smolar, z Fundacji Stefana Batorego. – Gdyby wyborcy byli idiotami, a media dławiła powszechna korupcja to kto miałby zmienić kapitalizm. Jego zdaniem ludzie głosują niekiedy wbrew swoim interesom, bo to wynika z ich religii, wyznawanych wartości.

-Demokracja to równość, rynek zaś to swoboda – mówił Barber. Ale to nie istota różnicy między państwem, a prywatnym biznesem. Cechą państwa jest władztwo. To państwo podejmuje ostateczne decyzje. Niestety, w ostatnich latach, w dobie globalizacji, wielu wybitnych ekonomistów przekonuje, że władztwo jest cechą gospodarki, a nie państwa. Dopóki ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie nie będzie dobrze.

-Cechą demokracji jest równość, a wolnego rynku istnienie wygranych i przegranych. Dlatego między demokracją a kapitalizmem istnieje permanentne tarcie -podkreślił Smolar. Nie zgodził się jednak z tym, że to ekonomiści pozbawili państwa władztwa. To efekt globalizacji, a nie tej czy innej szkoły ekonomicznej – dodał.
Obaj intelektualiści zgodzili się, że obecny model demokracji i kapitalizmu wymaga przebudowy. Nie byli jednak jednomyślni, jak ona ma przebiegać i kto ma ją przeprowadzić.

Europejskie Forum Nowych Idei, którego druga edycja odbywa się w Sopocie od 26-28 września 2012 r. to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych, z udziałem wybitnych ekonomistów i innych ekspertów, a także przedstawicieli świata kultury i polityki. Forum jest organizowane przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE miastem Sopot oraz wiodącymi firmami i instytucjami. Partnerami strategicznymi EFNI są Orange, Orlen, PZU, Rzeczpospolita i TVP.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater