Przemysł dostał zadyszki

– Przemysł ostro hamuje. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogłębienia tej tendencji. Coraz trudniej będzie osiągnąć 2,5 proc. wzrost PKB w 2012 roku – ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane GUS o produkcji przemysłowej we wrześniu br.
– Przybywa działów przemysłu, które odnotowują zmniejszenie produkcji – w lipcu było ich 11, w sierpniu 15, a we wrześniu już 27. Wśród nich znalazły się również branże eksportowe. Na razie jeszcze nieźle sobie radzą eksporterzy wyrobów chemicznych, czy produkujący artykuły spożywcze, ale dynamika wzrostów sprzedaży jest już minimalna.

Natomiast w recesji znajduje się sektor budowlano-montażowy. Jego produkcja spada od czerwca. Brak środków publicznych i wyhamowanie inwestycji przedsiębiorstw sprawia, że w tym roku, jak i w przyszłym, ciężko będzie mu wyjść z dołka.
Koniunktura gospodarcza wyraźnie słabnie (produkcja się kurczy, zatrudnienie nie rośnie, płace realne spadają). To powinno skłonić RPP do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater