Przedsiębiorcy lubią rządzić silną ręką

18,9 proc. przedsiębiorców uważa, że związki zawodowe powinny działać we wszystkich przedsiębiorstwach, niezależnie od formy własności – wynika z badania „ Rzemieślnicy i biznesmeni. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych”, prowadzonego przez Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH i współfinansowanego przez Konfederację Lewiatan.

25,7 proc. przedsiębiorców uznało, że związki zawodowe powinny istnieć tylko w firmach publicznych. Co trzeci (34,9 proc.) deklarował, że związki w ogóle nie powinny działać w firmach.

Większość polskich przedsiębiorców (62,3 proc.) preferuje autokratyczny styl kierowania (decyzje podejmują bez udziału pracowników), 25,7 proc. stawia na demokratyczny wariant zarządzania firmą. W przedsiębiorstwach stosowana jest dość powszechnie zasada ograniczonego zaufania do pracowników. Symptomem niskiego zaufania jest przeświadczenie, że pracownika lepiej mieć na oku, do czego przyznaje się niemal połowa ankietowanych, chociaż niewiele mniej respondentów twierdzi przeciwnie.

51,3 proc. przedsiębiorców wybiera umiarkowanie nowoczesny model funkcjonowania firmy, w którym podmiotowo podchodzi się do klientów (decyzje podejmuje się na podstawie kontaktów z nimi), lecz nie bierze się pod uwagę społecznego i ekologicznego środowiska firmy. Model tradycyjnego przedsiębiorstwa, przedmiotowo odnoszącego się do klientów, za najlepszy uważa 38,6 proc. Model w pełni nowoczesnej firmy, cechującej się społeczną odpowiedzialnością biznesu, jest akceptowany przez 9,3 proc. respondentów.

Z badania wynika, że w ostatnich latach powiększa się wśród przedsiębiorców odsetek kobiet (z 21,2 do 25 proc.), rośnie również przeciętny wiek przedsiębiorcy (z 46 do 49 lat). Najliczniejszą grupę wśród przedsiębiorców, jeśli chodzi o wykształcenie, stanowią technicy (28,8 proc.), inżynierowie (22,2 proc.) oraz magistrowie ekonomiści (14,6 proc.).

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater