Teraz czas na negocjacje z Komisją Europejską

Rząd przyjął 10 programów, związanych z uszczegółowieniem planu wydatkowania środków pozyskiwanych z unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Komentarz Łukasza Dyby, eksperta Konfederacji Lewiatan

Dobrze, że rząd przyjął programy operacyjne. Teraz możemy się spodziewać kilkumiesięcznych negocjacji z Komisją Europejską. To nie będą łatwe rozmowy – Komisja chce mieć pewność, że wybór w co inwestować został poprzedzony gruntowną analizą i jest oparty o dowody. Ostateczny kształt programów będzie zapewne inny od wersji dziś przyjętych. W pewnych kwestiach będą to zmiany kosmetyczne, w innych mogą okazać się dosyć daleko idące.

Równolegle w kraju i w regionach toczą się prace nad systemem wdrożeniowych – m.in. aktami prawnymi, wytycznymi, zasadami wyboru projektów. Startu inwestycji finansowanych z nowych programów możemy spodziewać się na przełomie 2014 i 2015 r. Co najważniejsze – im lepiej zostanie zaprojektowane wsparcie unijne i im lepiej przygotowane będą instytucje, które będą nim zarządzać, tym lepszych efektów dla gospodarki i społeczeństwa możemy się spodziewać.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater