Podatkiem w auta ciężarowe do 3,5 tony

Samorządy chciałyby obciążyć podatkiem od środków transportowych również samochody o masie poniżej 3,5 tony zarejestrowane jako ciężarowe – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”. To zły pomysł, który ma na celu wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni osób prowadzących działalność gospodarczą – uważa Konfederacja Lewiatan.

Samorządowcy już szacują, ile mogliby zarobić na opodatkowaniu tych aut. Tymczasem wyższe obciążenia uderzą przede wszystkim w drobnych przedsiębiorców, którzy i tak ponoszą stosunkowo najwyższe koszty funkcjonowania.

– To kolejny przejaw rosnącego fiskalizmu. Wkrótce wejdą przecież w życie nowe przepisy, ograniczające odliczanie podatku VAT od zakupu i eksploatacji samochodów o masie do 3,5 tony – mówi Przemysław Pruszyński ekspert Konfederacji Lewiatan.

– Gminy poszukują dodatkowych pieniędzy, ale muszą mieć na uwadze, że tak naprawdę uderzają we własnych mieszkańców, własnych przedsiębiorców, których działalność determinuje dochody danej jednostki terytorialnej. Tak naprawdę, nakładanie nowych obciążeń w celu pokrycia deficytów, wcale nie będzie dla nich korzystne. Kolejne podatki ograniczają możliwości rozwojowe, efektywność najmniejszych firm, zabierają czas i energię. Podatek od posiadania „samochodu firmowego” nie będzie wypadkową osiąganych dochodów tylko stałym, często trudnym do udźwignięcia obciążeniem – dodaje Pruszyński.

Dodatkowo należy pamiętać, że podatek od środków transportowych, tj. od samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, płacony jest ze względu na zwiększoną eksploatację dróg, przez te pojazdy. Zatem nie ma uzasadnienia, aby samochody o wadze samochodów osobowych opodatkowywać tak jak ciężarowe.

Konfederacja Lewiatan wyraża nadzieje, że przedstawione pomysły nie trafią do realizacji, a samorządy nie będą dążyć za wszelką cenę do opodatkowania wszystkich i wszystkiego bez względu na konsekwencje.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater