Indeks PMI ciągle w górę

W lutym indeks PMI dla Polski wzrósł do 55,9 pkt. z 55,4 pkt. w styczniu br. – podał HSBC.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Przemysł sygnalizuje poprawę koniunktury już ósmy miesiąc z rzędu. Lutowy wzrost indeksu PMI był najwyższy od grudnia 2010 roku. Przedsiębiorstwa informują, że rosną produkcja i nowe zamówienia, w tym eksportowe. Prawie 30 proc. firm wskazuje , że ich zewnętrzni klienci istotnie zwiększyli zamówienia w stosunku do stycznia.

Kolejny miesiąc przedsiębiorstwa sygnalizują wzrost zatrudnienia. Maleją też zapasy, co oznacza, że należy się spodziewać ich odbudowy w celu dostosowania do rosnącej produkcji i sprzedaży, a to pozytywnie wpływać będzie na PKB. Widać to już po zwiększeniu aktywności zakupowej firm. Cieszy fakt, że jednocześnie obniżają się średnie koszty produkcji (spadek cen surowców). Można byłoby wobec tego z optymizmem spoglądać na pierwszą połowę roku, gdyby nie kryzysowa sytuacja za naszą wschodnią granicą, w relacjach między Ukrainą i Rosją.

Dla wielu branż z sektora przemysłowego rynek rosyjski to ważny kierunek eksportu. Trafia tam od 8 do 25 proc. eksportu producentów obuwia, artykułów i dodatków odzieżowych, maszyn papierniczych, drukarskich, włókienniczych, maszyn i urządzeń inżynierii lądowej i wodnej, kosmetyków czy wyrobów farmaceutycznych. Jeśli sytuacja ulegnie dalszej destabilizacji wówczas zagrożony będzie eksport nie tylko do Ukrainy, ale również do Rosji. Wszystko wskazuje więc na to, że wskaźnik PMI za marzec może być słabszy niż w styczniu i lutym.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater