Nadjeżdża nowy Solaris

Premiera nowego autobusu marki Solaris odbędzie się 24 września podczas targów IAA w Hanowerze. W trakcie pierwszej publicznej prezentacji nowej konstrukcji, będzie można zobaczyć Urbino 12 oraz Urbino w wersji przegubowej, o długości 18 metrów.
owy Solaris będzie dostępny w sprzedaży od dnia premiery. Rozpoczęcie produkcji pierwszych pojazdów jest planowane na początek 2015 r., a firma posiada już zamówienia na Urbino w premierowej odsłonie. 

To zupełnie konstrukcja autobusu – lżejsza, jeszcze bardziej trwała z nowym designem. Wprowadzono w niej wiele udoskonaleń, które dotyczą wszystkich obszarów. Równocześnie posiada wiele charakterystycznych elementów swoich poprzedników, które sprawdziły się przez ostatnich kilkanaście lat eksploatacji.

Konstrukcja szkieletu nowego autobusu ma być sztywniejsza a przy tym lżejsza niż w poprzedniej wersji Urbino. Technologia budowy pojazdu „skin on skin” ma zapewniać zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych oraz wyższą estetykę wykończenia. Sprawia też, że autobus jest łatwiejszy w serwisowaniu. Nowy Solaris jest przygotowany do zainstalowania silników z normą emisji spalin Euro 6 o różnych pojemnościach, a także silników gazowych, napędów hybrydowych oraz elektrycznych, zarówno bateryjnych, jak i trolejbusowych. Z poprzednika zachowana została łatwość serwisowania elementów wieży silnikowej. Podłoga w nowym wydaniu posiada blaszaną warstwę dolną, na którą przyklejana jest sklejka. Blacha, która jest elementem konstrukcyjnym pojazdu usztywnia nadwozie. Podłoga dzieki temu ma być trwalsza i lepiej chroniona przed działaniem warunków atmosferycznych.

Zmniejszenie masy własnej pojazdu pozwala na znacząco mniejsze zużycie paliwa. Odmieniona konstrukcja zapewnia lepsze rozłożenie nacisków na osie na skutek odciążenia osi napędowej. Nowa konstrukcja i sposób budowy mają zapewniać także zmniejszenie poziomu hałasu oraz wibracji wewnątrz pojazdu. Autobus jest lepiej izolowany termicznie oraz akustycznie, co ma zapewniać niższe koszty eksploatacyjne oraz większy komfort jazdy.

Na poziom wygody podroży nowym autobusem ma wpływać powiększona przestrzeń pasażerska, ale również zastosowanie szerszych i wyższych drzwi. Dodatkowo, aby usprawnić wsiadanie i wysiadanie pasażerów na przystankach, w wersjach dwudrzwiowych, drugie wejście zostało przesunięte ku tyłowi pojazdu. Nowy Solaris posiada większą liczbę miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi. Do tego ekologiczne LED-owe oświetlenie wnętrza autobusu. Również zewnętrzne reflektory dostępne są w technologii LED.

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater