Solaris zdobywa prestiżowy kontrakt

Polskie tramwaje pojadą po ulicach Lipska

Solaris Bus & Coach podpisał umowę ramową z przewoźnikiem miejskim z Lipska (Leipziger Verkehrsbetriebe – LVB) na dostawę łącznie 41 sztuk tramwajów Solaris Tramino, podała spółka. W tym roku LVB złożyło zamówienie na 5 pojazdów. – Pokonaliśmy w rywalizacji o ten kontrakt największych światowych graczy – mówi prezes spółki Solange Olszewska (na zdjęciu).

Zwycięstwo w prestiżowym przetargu na dostawę tramwajów do Lipska to ogromny sukces naszej firmy. Tym większy, iż o pozyskanie tego zamówienia konkurowaliśmy ze światowymi koncernami. Co najważniejsze, o wygranej decydowała nie tylko i wyłącznie cena, zaważyły tu przede wszystkim innowacyjne rozwiązania techniczne, jakie zaoferowaliśmy w Tramino dla Lipska. Nie bez znaczenia były także dobre referencje dla naszych tramwajów, które już są obecne na rynku niemieckim – w Jenie i Brunszwiku – powiedziała prezes Solange Olszewska, cytowana w komunikacie.

Umowa zawarta z przewoźnikiem z Lipska zakłada wyprodukowanie łącznie 41 tramwajów w latach 2016-2020. W tym roku LVB złożyło zamówienie na 5 pojazdów. Pozostałe, zgodnie z przyjętymi zapisami, mogą być zamówione w maksymalnie czterech transzach, z których każda dotyczy produkcji nie mniej niż 5 i nie więcej niż 16 sztuk.

Solarisy Tramino, których dostawa do Lipska rozpocznie się w roku 2016, to tramwaje przystosowane do nietypowego rozstawu torów o szerokości 1458 mm. Pojazdy będą miały szerokość 2,3 metra i długość poniżej 45 metrów. W co najmniej w 65% będą niskopodłogowe, bez żadnych stopni wewnątrz. Zabiorą na pokład ponad 200 pasażerów, podano również.

Nadal jesteśmy jedyną polską marką, która potrafi spełnić restrykcyjne niemieckie przepisy obowiązujące w zakresie produkcji pojazdów szynowych na tym rynku i skutecznie homologować dostarczone pojazdy. Ta sztuka nie udała się do tej pory żadnemu innemu producentowi z naszego kraju – dodał członek zarządu odpowiedzialny za rozwój obszaru pojazdów szynowych Zbigniew Palenica.

Solaris swój tramwaj po raz pierwszy zaprezentował w roku 2009. Dzisiaj ma na koncie sfinalizowane kontrakty na dostawę tramwajów do Poznania i Jeny. W trakcie realizacji są zaś zamówienia dla Brunszwiku i Olsztyna.

Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła ponad 11.000 autobusów, które jeżdżą po drogach 29 krajów w blisko 600 miastach.

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater