Regaty Lewiatana w Chorwacji

W ostatnim tygodniu maja odbyły się V Regaty Morskie Konfederacji Lewiatan. Akwenem, na którym ścigały się załogi naszych firm i organizacji członkowskich, był północny Adriatyk w okolicach Puli w Chorwacji. Zwycięzcą okazali się reprezentanci TÜV Rheinland Polska z prezesem zarządu Januszem Grabką jako sternikiem.

Na drugim miejscu została sklasyfikowana załoga firmy Telkam z Lublina. Jachtem kierował Jarosław Urban, szef firmy. Trzecie miejsce zdobyła załoga firmy Ergis. I w tym przypadku sternikiem był jej szef Tadeusz Nowicki. Jak widać, szefowie trzech zwycięskich przedsiębiorstw potrafią być liderami również w innych obszarach.

Miejsce tegorocznych regat, Pula, to port na końcu Półwyspu Istria w głębokiej zatoce, otoczonej przez małe wyspy. Miasto położone na siedmiu wzgórzach ma jeden z najbardziej znanych chorwackich zabytków, czyli rzymski amfiteatr. Został zbudowany najprawdopodobniej przez cesarza Wespazjana, mógł pomieścić 23 tys. ludzi, a na jego terenie organizowane były walki gladiatorów oraz dzikich zwierząt. Obecnie jest jednym z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów starożytnego Rzymu.

Jednak najbardziej urzekającym wśród odwiedzanych portów okazało się miasteczko Rovinj. Położone na wzgórzu, nad którym góruje wieża zabytkowej bazyliki, ma uroczy port otoczony restauracjami i kafejkami oraz stare miasto z wąskimi uliczkami.

Pogoda w tym roku sprzyjała żeglarzom. Było słonecznie i wietrznie przez pierwsze dwa dni zawodów. Dopiero w piątek, ostatniego dnia, wiatr osłabł, choć wystarczył do ukończenia wyścigu na żaglach.

Dobry humor dopisywał uczestnikom, i podczas pobytów w portach, i podczas dwóch wspólnych kolacji integracyjnych połączonych z koncertem szantowym i tańcami.

Honorowym Komodorem Regat był jak zwykle Henryk Orfinger, Przewodniczący Rady Głównej Lewiatana.

Teraz czas na Mazury. Już wkrótce ogłosimy zasady VIII Regat Żeglarskich Lewiatana. Odbędą się one w dniach 28-30 sierpnia w Mikołajkach. Zapraszamy.


Zwycięzka załoga TÜV Rheinland Polska w towarzystwie organizatorów

Wszyscy uczestnicy zgodnie uznali port Rovinj za najciekawsze z odwiedzanych miejsc

Regaty ruszyły, a wraz z nimi niemałe emocje

Owoce morza to największa atrakcja kuchni chorwackiej

W porcie Pula udało się nam zacumować tuż przy amfiteatrze

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater