Elektryczny Solaris w Dreźnie

W Dreźnie odbyła się prezentacja elektrycznego autobusu Solaris Urbino 12 electric. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości pojazd ładowany za pomocą pantografu rozpoczął swój pierwszy regularny kurs pasażerski. Zakup bezemisyjnego Urbino to początek inwestycji DVB w bateryjne środki transportu publicznego.
Elektryczny Solaris Urbino wyprodukowany dla DVB został wyposażony w oś elektryczną ZF AVE 130 oraz baterie o pojemności 200 kWh pozwalające bez ograniczeń pokonywać całość zaplanowanej trasy, czyli do 300 km dziennie. Podczas kursów energia w bateriach jest uzupełniana przy pomocy pantografu znajdującego się na dachu autobusu, który łączy się z ładowarką zamontowaną na jednym z końcowych przystanków. Maszt do ładowania zintegrowany został z infrastrukturą przystankową. Uzupełnienie zapasu energii zajmuje kilka minut. W drezdeńskim projekcie po raz pierwszy w Niemczech prąd do stacji ładowania jest pobierany bezpośrednio z sieci tramwajowej, dzięki czemu wykorzystywana jest energia elektryczna będąca wynikiem procesu rekuperacji. To rozwiązanie pozwala na dodatkowe obniżenie kosztów eksploatacji autobusu. Z kolei w nocy, na terenie zajezdni, baterie zasilane są poprzez złącze plug-in.
Dwunastometrowy Urbino electric został zakupiony przez DVB w ramach projektu „Elektro-Buslinie 79”, który stanowi część specjalnego programu „ELEKTROMOBILITÄT VERBINDET” (Elektromobilność łączy) realizowanego przez landy Bawarii i Saksonii. „Elektrobus-Linie 79” jest jednym z czterdziestu projektów realizowanych w ramach wspomnianego przedsięwzięcia. Otrzymał dofinansowanie, ok. 1,1 mln euro, z niemieckiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.

Drezno to kolejne niemieckie miasto, po ulicach którego kursują elektryczne Solarisy. Oprócz stolicy Saksonii bezemisyjne autobusy polskiego producenta można spotkać na ulicach Brunszwiku, Düsseldorfu oraz Hamburga, a wkrótce także w Berlinie oraz Oberhausen.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater