Nowy kierunek studiów w Poznaniu. Naucz się uszczęśliwiać ludzi

Collegium Da Vinci - Poznań

Szkoła przy ul. Kutrzeby zmieniła nazwę: nie jest to już Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, a Collegium Da Vinci. Nie uczy już pedagogiki. Zastąpi ją nowy kierunek: edukacja prorozwojowa.- Życzę ci zdrowia, poczucia kontroli nad życiem i satysfakcjonujących relacji społecznych – takie życzenia dr Tomasz Kozłowski, dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych na Collegium Da Vinci, składa zamiast standardowego „zdrowia, szczęścia, pomyślności”. Bo właśnie zdrowie, poczucie kontroli i trwałe przyjaźnie są ważnymi komponentami szczęścia. Pieniądze są zdecydowanie mniej ważne. Studenci CDV od października będą się uczyć, jak zapewnić sobie szczęście. A także: co zrobić, by mogli się nim cieszyć inni.

Jak być szczęśliwym?

Uczelnia rezygnuje z prowadzenia tradycyjnych studiów pedagogicznych. Zastąpi ją nowy kierunek: edukacja prorozwojowa. – Z badań wynika, że 90 proc. uczniów klas pierwszych zdradza jakieś przejawy geniuszu. Pod koniec podstawówki takich uczniów jest zaledwie 3 proc. – mówi dr Kozłowski. – Chcemy kształcić nowych nauczycieli, takich, którzy nie powielają schematów, a cały czas uważnie obserwują uczniów i dostrzegają ich mocne i słabe strony. A co najważniejsze – nie robią wszystkiego, by udowodnić uczniowi, że jest do niczego – uzupełnia dr Marta Holeksa, pedagog i wykładowca na CDV.

Student edukacji prorozwojowej będzie mógł wybrać jedną z dwóch specjalności. Pierwsza – edukacja elementarna – da absolwentom wszystkie uprawnienia niezbędne, by pracować w przedszkolu lub pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Druga specjalność – zarządzanie jakością życia – przeznaczona jest dla tych, którzy chcieliby pracować także z dorosłymi. – Na różnych etapach życia musimy się doszkalać, przekwalifikowywać, zdarza nam się wypalenie zawodowe, doskwiera nam pracoholizm. W ramach modułu „biopsychologiczne podstawy odczuwania dobrostanu” studenci nauczą się, jak pomóc ludziom w takich sytuacjach – zapowiada dr Kozłowski.

Przedsiębiorczy nauczyciel

Absolwent kierunku, według pomysłodawców, ma być nie tylko nauczycielem, ale też przedsiębiorcą potrafiącym wypromować swoje usługi i na nich zarobić. Na obu specjalnościach pojawią się zajęcia związane z przedsiębiorczością: po to by absolwenci wiedzieli, jak założyć i poprowadzić własną firmę szkoleniową, doradczą lub prywatną placówkę edukacyjną. Nauczą się też wykorzystywać internet do uczenia, pozyskiwać kapitał na działalność, kreować nowe trendy w edukacji.

CDV kształci nauczycieli także na studiach podyplomowych: 800 w Poznaniu i 500 w innych ośrodkach. W najbliższych latach uczelnia ma ambicje stać się największym w kraju centrum szkolenia nauczycieli. W planach są studia podyplomowe, na których nauczyciele nauczą się projektować aplikacje mobilne przydatne w nauczaniu.

CDV otwiera w październiku jeszcze jeden nowy kierunek. Urban management, prowadzony wspólnie z uniwersytetem nauk stosowanych w Bredzie, to 3,5-letnie studia inżynierskie, łączące gospodarkę przestrzenną z ekonomią i naukami społecznymi. Nauka będzie się odbywała wyłącznie po angielsku. Na pierwszy rok zapisało się już 16 osób, pochodzą m.in. z USA, Turcji, Indii, Afryki.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater