Koniunktura w przemyśle ciągle dobra – komentarz Lewiatana

W lipcu ogólny klimat koniunktury w głównych sektorach gospodarki był ciągle dobry – podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Firmy przemysłowe sygnalizują dalszą poprawę sytuacji na rynku krajowym, ale także nieźle oceniają zamówienia eksportowe. W efekcie pozytywnie wypowiadają się o swojej sytuacji finansowej. Jedyne co niepokoi, to co prawda niewielkie, ale jednak zmniejszenie zatrudnienia. Bardzo dobrze koniunkturę oceniają firmy eksportowe, przede wszystkim z takich branż jak farmacja, chemia, maszyny i urządzenia, tworzywa sztuczne oraz samochody. W jasnych kolorach widzi przyszłość sektor spożywczy. Nie oznacza to, że nie ma barier – za największe, które mogą przeszkodzić w dynamicznym rozwoju, firmy przemysłowe uważają niedostateczny popyt na rynku krajowym, niepewność sytuacji gospodarczej, a także coraz większe kłopoty z pozyskaniem wysokokwalifikowanych pracowników. To może być przyczyna braku wzrostu zatrudnienia w przemyśle. A także powód dla którego firmy przemysłowe nieprzerwanie od początku 2012 r. zwiększają inwestycje.

Powoli, ale systematycznie poprawia się koniunktura w budownictwie, aczkolwiek i tutaj firmy nie sygnalizują wzrostu zatrudnienia. Natomiast handel detaliczny nie tylko pozytywnie ocenia koniunkturę, ale prognozuje także wzrost zatrudnienia. Szkoda, że dotyczy to tylko dużych przedsiębiorstw.

Dane o klimacie koniunktury wskazują, że w lipcu, podobnie jak w czerwcu, możemy się spodziewać dobrych wyników produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. A to oznacza, że trzeci kwartał w gospodarce rozpoczął się nieźle i mamy szanse na co najmniej taki wzrost PKB jak w 1. i 2. kwartale.

Konfederacja Lewiatan

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater