Lewiatan ocenia projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia
Pieniądze z Funduszu Pracy powinny służyć wsparciu osób, które utraciły pracę, a przed jej utratą opłacały składki na ten fundusz. Natomiast pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji i pozostają bezrobotne powinna pochodzić z innych źródeł, przede wszystkim z pomocy społecznej – uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
– Uznając potrzebę wprowadzenia regulacji dotyczących wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych w okresie od utraty świadczenia do podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, uważamy, że to wsparcie nie powinno być realizowane poprzez przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, ale w ramach innych świadczeń. Natomiast ze środków Funduszu Pracy należy sfinansować kompleksowe, zindywidualizowane wsparcie takich osób w zakresie aktywizacji zawodowej. Warto także zrobić przegląd sytuacji, w których nabywane jest prawo do zasiłku dla bezrobotnych bez opłacania składek na Fundusz Pracy i ich ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.
Projekt ustawy wprowadza możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez osoby, które były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, a które utraciły to świadczenie na skutek śmierci osoby, nad którą sprawowały opiekę.
Należy uznać potrzebę zapewnienia osobom, które były uprawnione do świadczeń, a które utraciły je na skutek śmierci osoby niepełnosprawnej wymagającej opieki, zabezpieczenia społecznego o ile znajdą się one w trudnej sytuacji materialnej. Niewątpliwie osoby takie nie powinny być pozbawione środków do życia z dnia na dzień. Jednocześnie oprócz zapewnienia środków materialnych należy zadbać o zwiększenie szans tych osób do skutecznego powrotu na rynek pracy poprzez znalezienie pracy lub podjęcie innej działalności zarobkowej. W tym kontekście osoby te powinny być objęte szczególnym, zindywidualizowanym i dostosowanym do ich potrzeb wsparciem w zakresie aktywizacji zawodowej. Niemniej należy zastanowić się nad źródłem zapewnienia tego wsparcia. O ile nie budzi wątpliwości, że działania w zakresie aktywizacji zawodowej dla tej grupy powinny być realizowane w ramach środków Funduszu Pracy, o tyle istnieją pewne wątpliwości odnośnie przyznawania tym osobom prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Uprawnienie do zasiłku z tytułu bezrobocia powinno być nabywane przede wszystkim z tytułu opłacania odpowiednich składek na Fundusz Pracy. W przypadku osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna takie składki nie były odprowadzane. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje rozszerzenie tych uprawnień, co budzi jednak wątpliwości.
Konfederacja Lewiatan