57 solarisów dla Wrocławia

Przedstawiciele Solaris Bus & Coach SA oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjego we Wrocławiu podpisali umowę na dzierżawę 57 niskopodłogowych autobusów miejskich. Pierwsze pojazdy z zamówienia, o łącznej wartości 75,5 mln zł, zostaną dostarczone z końcem sierpnia bieżącego roku.

Nowe autobusy dla Wrocławia to 45 Solarisów Urbino 12 (dwunastometrowych) i 12 przegubowych, osiemnastometrowych Solarisów Urbino 18. Pierwsze mają trafić do stolicy Dolnego Śląska w ciągu 150 dni od zawarcia umowy.

Oferta na dzierżawę autobusów została złożona w ramach konsorcjum Solaris Bus & Coach SA i Millenium Leasing sp. z o.o.. Polski producent ma już doświadczenie w realizowaniu zamówień obejmujących dzierżawę autobusów. Tego rodzaju transakcje firma przeprowadzała m.in. dla poznańskiego MPK oraz klientów ze Szwecji.

Solaris zaoferował silniki spełniające normę emisji spalin Euro 6. Wszystkie dostarczone do Wrocławia pojazdy będą niskopodłogowe, czyli pozbawione jakichkolwiek stopni na całej swojej długości oraz przy wejściach. Dodatkowo autobusy wyposażone będą w funkcję przyklęku, która pozwala jeszcze bardziej obniżyć wysokość wejścia. Na przystankach, na których i to rozwiązanie byłoby niewystarczające pomoże rozkładana rampa, po której można wjechać do środka.

W autobusach przewidziano specjalne miejsce dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie ono zaopatrzone w konstrukcję do oparcia wózka i dodatkową poręcz z pasami. Na odpowiednio niższej wysokości umieszczone będą również przyciski informujące kierowcę o chęci opuszczenia pojazdu na kolejnym przystanku. Wszystkie przyciski znajdujące się w autobusach opisane zostaną dodatkowo alfabetem Braille’a. O wyższy poziom bezpieczeństwa podróżujących zadba system 9 kamer, w tym również rejestrujących obraz przed i za autobusem.

Odpowiedni komfort podróżowania, nawet w najgorętsze dni, zapewni klimatyzacja całej przestrzeni pasażerskiej oraz miejsca pracy kierowcy. Przygotowana zostanie również instalacja pozwalająca zamontować biletomat. Autobusy wyposażone zostaną w system informacji pasażerskiej, na który składać się będą dwa 19-calowe ekrany. Światła oraz oświetlenie wewnętrzne wykonane zostaną w technologii LED.

Źródło: wnp.pl

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater