500 razy Solaris we Włoszech

We Włoszech jeździ już 500 Solarisów. Jubileuszowym pojazdem jest w pełni niskopodłogowe Urbino 12 dla przewoźnika SUN Novara z północy kraju. Jest to jednocześnie pierwszy Solaris w nowej odsłonie na tym rynku.

Pierwsze pojazdy polskiego producenta zadebiutowały na Półwyspie Apenińskim w 2003 r. Były to trolejbusy Trollino 18 dla Rzymu oraz przegubowe Urbino dla Salerno. W kolejnych latach Solarisy pojawiły się m.in. w Anconie, Bari, Bielli, Bolonii, Cagliari, Chieti, Como, Genui, Mediolanie, Modenie, Neapolu, Parmie, Pizie i San Remo. Rekordowy pod względem dostarczonych autobusów był rok 2014, w którym do EWłoch wysłano 102 szt. W tym roku odbiorcy z Novary dostarczono pięćsetnego Solarisa. Jest to zarazem pierwszy we Włoszech Urbino w nowej odsłonie zaprezentowanej podczas zeszłorocznych targów IAA w Hanowerze.

Pięćsetny Solaris dla włoskiego odbiorcy to niskopodłogowe nowe Urbino o długości 12 metrów. Napędza go silnik DAF / PACCAR MX-11 o mocy 240 kW połączony z automatyczną skrzynią biegów ZF 6AP. W autobusie jest 30 miejsc siedzących, z czego 14 dostępnych z niskiej podłogi. Całość oświetlenia zewnętrznego oraz wewnętrznego wykonana jest w technologii LED. Za niedzieloną przednią szybą zamontowane zostało specjalne urządzenia pozwalające wywoływać pierwszeństwo dla autobusu przy podjeżdżaniu do sygnalizacji świetlnej. Miejsce pracy kierowcy oraz przestrzeń pasażerska chłodzona jest klimatyzacją. Włoski przewoźnik już zamówił dwa kolejne nowe Solarisy Urbino 12.

źródło: Solaris

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater