Startuje kampania – Rozlicz swój PIT w Poznaniu

19. marca 2019 roku wystartuje kampania informacyjna Miasta Poznania, która ma zachęcić mieszkańców Poznania do rozliczania podatku PIT w naszym mieście.


Dlaczego rozliczanie podatku w Poznaniu jest takie ważne?

– Niemal połowa kwoty z każdego PIT-a wpływa do miejskiej kasy – tłumaczy Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. –  Każda deklaracja złożona w Poznaniu przekłada się więc na więcej inwestycji i lepszą jakość życia w mieście – w bardzo konkretny sposób.Jeśli wziąć pod uwagę średni statystyczny wpływ z PIT-ów do kasy miasta, wystarczy, że tylko jedna osoba zmieni zdanie i zdecyduje się rozliczyć swój podatek w Poznaniu, a za te pieniądze będzie można urządzić ok. 110 m. kw. trawnika albo posadzić krzewy na powierzchni ok. 22 m. kw. Jeden PIT pozwoli też posadzić dwa drzewa i pielęgnować je przez rok albo urządzić niemal 30 m. kw. kwietników. Dzięki wpływom z jednego PIT-a można zbudować prawie 5 metrów chodnika, nieco ponad 7 metrów drogi rowerowej, a nawet prawie 3,5 metra jezdni.

Jeśli PIT w Poznaniu rozliczą dwie osoby, to będzie można ustawić nową lampę uliczną, a jeśli 7 osób – to wystarczy na zamontowanie kamery monitoringu miejskiego.

Według najnowszych oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2018 roku w Poznaniu mieszkało 537,6 tys. mieszkańców.

Załatw sprawy formalne i zyskaj

– Należy pamiętać, że oficjalna statystyka GUS nie obejmuje wielu faktycznie zamieszkujących, choć niezameldowanych w mieście osób, których do naszego miasta przyciągnął m.in. atrakcyjny rynek pracy, dobre uczelnie, czy po prostu atrakcyjność miejsca – ocenia dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Iwona Matuszczak – Szulc.  – Są to np. osoby z innych miejscowości, które wynajmują mieszkania, pracują i kształcą dzieci w Poznaniu, ale jeszcze nie sformalizowały swojego pobytu. To także wielu studentów studiów stacjonarnych oraz cudzoziemców (głównie obywateli Ukrainy), w ogromnej większości niezameldowanych, choć pracujących w Poznaniu, co stało się widoczne szczególnie w ostatnich kilku latach. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy nie zdają sobie sprawy z tego, że finansowanie możliwości rozwojowych miasta zależy w dużej mierze od wpływów podatkowych z PIT oraz CIT. Są też przekonani, że procedury i wybór miejsca płacenia podatków są skomplikowane, zajmują wiele czasu i właściwie nie zależą od nich – co nie jest prawdą. Zazwyczaj oddają tę kwestię rodzicom, co nie zawsze na dłuższą metę jest wygodne – np. w przypadku konieczności osobistego kontaktu z Urzędem Skarbowym, gdy trzeba jechać wiele kilometrów do miejsca zamieszkania rodziców.

Po uwzględnieniu dodatkowych grup osób można szacować, że w Poznaniu faktycznie może przebywać nawet ok. 100 tys. osób więcej niż wykazują oficjalne statystyki GUS.

Szacunek taki jest zbieżny np. z ostatnimi analizami operatora telefonii cyfrowej, które wykazały, że Poznaniu w godzinach wieczornych i nocnych przebywa średnio ok. 637 tys. osób, a w ciągu dnia nawet 789 tys.

Wszyscy korzystają z miejskiej infrastruktury i usług, oczekując ich wysokiej jakości i dostępności. Część atrakcyjnych korzyści jest jednak otwarta tylko dla stałych mieszkańców. Osoby, które przebywają w Poznaniu na stałe lub na dłużej, a do tej pory się tu nie zameldowały, mogą to zrobić w każdej chwili. Zameldowanie pozwoli im  – oprócz uprawnień dla podatników PIT – korzystać z m.in. bezpłatnych przejazdów transportem zbiorowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, atrakcyjnych biletów okresowych dla seniorów i rodzin wielodzietnych, Identyfikatora Mieszkańca Strefy Płatnego Parkowania czy zniżek w programie “Poznańska Rodzina Duża”.


Plakaty, zaprojektowane w ramach akcji informacyjnej “Rozlicz PIT w Poznaniu”

 

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater